Szijjártó Péter külügyminiszter is elutazott a Világgazdasági Fórumra Svájcba, ahol a Kelet és Nyugat közötti együttműködést hangsúlyozta. Szerinte ez Magyarországnak gazdasági és nemzetbiztonsági érdeke is.
„A geopolitikai blokkok közötti konfrontáció mindig rossz azoknak, akik két tömb között helyezkednek el földrajzilag” – mondta Szijjártó Péter a Deglobalizáció vagy reglobalizáció? című panelbeszélgetésen, és a hidegháborút hozta fel példának, írja az MTI.
Szerinte kulcsfontosságú, hogy fennmaradjon a kommunikáció a felek között, mert a közép-európai régió szempontjából a következő időszak sokkal rosszabb lehet, mint a hidegháború volt.
Értem én, hogy több száz vagy ezer kilométerről ez máshogy néz ki, de Oroszország része a realitásnak, és minél közelebb van hozzá egy szereplő földrajzilag, annál inkább az
– mondta.
Az eurázsiai együttműködés távoli álom
Szijjártó szerint három dolog hozhatna gyökeres változást az együttműködésben:
- ha visszatérne a kölcsönös tisztelet a nemzetközi politikai kapcsolatokba,
- a megértés, hogy írhatja felül a fizikai realitásokat az ideológiai vagy politikai megközelítés,
- és a kommunikációs csatornák életben tartása.
A beszélgetésben Magyarországra a nyugati és keleti cégek találkozási pontjaként hivatkozott, hiszen az ázsiai akkumulátorgyárak és a nyugati autómárkák gyárai egyaránt megtalálhatóak az országban, és szükségük van egymásra.
Oroszország nem kapott meghívást Davosba
A hétfő óta zajló eseményen több mint száz ország képviselői, köztük 50 állam- és kormányfő és 110 milliárdos vesz részt, hogy megvitassák a világot sújtó élelmiszer-, energia- és egyéb válságok megoldásának módjait. Oroszország idén nem kapott meghívást a háborús agressziója miatt.
Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b), Pekka Haavisto finn és Tobias Billström svéd külügyminiszter (j) az EU-tagországok külügyminiszteri tanácskozásán Brüsszelben 2022. december 12-én. / MTI/AP/Virginia Mayo