Szepesi Richárd az elmúlt években Magyarország egyik legjelentősebb turisztikai ingatlanberuházójává emelkedett. Kis családi hotellel kezdte, több tematikus szállodája van (például a felsőtárkányi Bambara Hotel, és az egerszalóki Shiraz), de ma már hozzá kapcsolódnak a legnagyobb balatoni szállodaépítések is. Egy Tiborcz Istvánhoz köthető magántőkealappal valósítja meg a beruházásait, ám azt mondja, nem tudja, ki a befektetőtárs tulajdonosa.
A ritkán interjút adó Szepesivel a 24.hu készített nagyinterjút. Azt mondja, azért nyilatkozik ritkán, mert mindig csak arról kérdezik, miért kap ennyi állami támogatást. Érettségiző fia, Mór ugyanakkor sokat szerepelt, miután a Budapesti Amerikai Nemzetközi Iskola (AISB) diákjaként több amerikai elitegyetemre is felvették.
„Nincs titkolnivalóm”
Szepesi Richárd elmondta: „nincs titkolnivalóm, örülök, hogy minden cégem eredményesen működik, a szállodák elkészültek, minden forint állami támogatással el tudok számolni. Azért nem szerepeltem eddig a sajtóban, mert mindig csak azt akarják tudni, miért kaptunk ennyi támogatást.
Az soha senkit nem érdekelt, hogy mit hoztunk létre. Mindig csak az volt a kérdés, hogy néhány ismert hazai üzletemberrel milyen a viszonyom, és miért üzletelek velük is”
Az utóbbi időszak különösen mozgalmas volt a Szepesi cégcsoport életében:
- március végén mint a Dreamland Holding cégcsoport tulajdonosa Gulyás Gergely kancelláriaminiszterrel adta át az ötcsillagos, 109 szobás Mövenpick BalaLand Resort és FamilyParkot Szántódon.
- Május elején a családjával, Koncz Zsófia államtitkárral és Lázár János építési és közlekedési miniszterrel avatta fel a Dreamland legújabb szállodáját, az ötcsillagos, 100 szobás Minaro Hotel MGalleryt Tokajban.
- Júniusban egy újabb balatoni szállodaépítésről tartott sajtótájékoztatót. Várhatóan 2025-ben nyílik meg Balatonfüreden, a Zákonyi sétányon a város új ötcsillagos szállodája, amelynek üzemeltetésére a Marriott-lánccal kötöttek hosszú távú szerződést. A kikötőnél a 102 szobás hotel mellett 200 férőhelyes mélygarázs, négy étterem és 24 luxus apartman is épül.
A Mészáros-üzlet és Tiborcz képbe kerülése
Szepesi nevét akkor ismerte meg az ország, amikor 2016–2017-ben,
fél évvel a tokaj-hegyaljai Andrássy Rezidencia megvásárlása után megváltak az ingatlantól, és Mészáros Lőrincéknek értékesítették azt.
Az interjúban erről is részletesen beszélt: „elkezdtünk tárgyalni, de nem személyesen Mészáros Lőrinccel, hanem a vevő cégének vezetőivel. Megállapodtunk az árban, kerestem rajta, de nem olyan sokat. Nem volt rajta extra hozam.” Azt mondta, Mészáros Lőrinccel életében nem beszélt két-három mondatnál többet és akkor sem üzletről volt szó.
2017-ben vette a szántódi telket a későbbi BalaLandhoz, 2020-ban pedig már azt látta, hogy legalább a harmadával magasabb az összköltség, mint amivel számoltak. Elkezdtek pénzügyi befektetőt keresni, és az Appeninn ajánlatot tett, majd be is szállt a projektbe. A szerződés 2020. május 20-án kelt,
öt nappal azután, hogy Tiborcz István, a miniszterelnök veje túladott az Appeninn-részvényeinek nagy részén, és a legnagyobb részvényes egy másik NER-milliárdos, Jellinek Dániel lett.
A papírforma szerint tehát nem mondható, hogy Szepesi közvetlenül Tiborcz Istvánnal üzletelt, bár aligha öt nap alatt ütötték nyélbe az adásvételt. Viszont az is igaz, hogy egy nyilvános tőzsdei társaságról van szó – egészít ki Szepesi.
Közben hitelt is felvettek a szántódi projekt megvalósításához, méghozzá az orosz hátterű, kémbanknak is nevezett Nemzetközi Beruházási Banktól (IIB), amely azóta bejelentette távozását Magyarországról.
A csapatommal elmentünk vagy hat–nyolc bankhoz, de az OTP-t és a Nemzetközi Beruházási Bankot (IIB) kivéve a projekt mérete miatt egyik kereskedelmi bankot sem érdekelte komolyan a lehetőség, nem folytatódott az elsőkörös beszélgetés. Az OTP viszont csak 5 milliárd forintot adott volna, és kezességet kért az egyik szállodámra. Én soha nem adtam kezességet semelyik projektben. Így maradt a beruházási bank, amely adott 7,8 milliárd hitelt,
a megállapodás pedig úgy szólt, hogyha elkészül a projekt, és meglesz az engedély, akkor 15 százalékkal megnövelik a hitelkeretet. Így lett belőle közel 9 milliárd forint.
A történet utóélete és az IIB-től való elválás, valamint a Central European Opportunity II. Magántőkealap képbe kerülése részletesen a 24.hu cikkében olvasható.