A semmiből jött, milliárdosokhoz házasodott be, de birodalmát egymaga építette fel. Az általa horrorösszegből megvalósított stadion közepén vette át élete serlegét. Tegnap este lett bizonyos: Stan Kroenke óriásit rizikózott, de végül bejött neki.
Stan Kroenke megindultan, érzelmesen beszélt a gyepen felállított színpadon. Csapata, a Los Angeles Rams óriási dráma után 23-20-ra legyőzte a Cincinnati Bengalst, történetének második Super Bowl-győzelmét zsebelve be (az 1970-et megelőző, NFL előtti korszakban még két bajnoki címük volt.) Ráadásul külön öröm, hogy mindez az alig másfél éve átadott, hazai pályául szolgáló, ötmilliárd dolláros SoFi Arénában történt – ami a csapat költözésének, felemelkedésének és Kroenke nagy tervének központi eleme volt.
Óriási kockázatot vállalt
Kroenke óriási kockázatot vállalt a csapat körül. Több mint egymilliárd dollárt fizetett, hogy a klub visszaköltözzön Los Angelesbe, 5 milliárd dollárt költöttek az új stadionra és képes volt kinevezni az akkor alig 30 éves Sean McVayt a csapat vezetőedzőjének – de minden húzása bejött. „Nagyon büszke vagyok az egész csoportra” – mondta a díj átadásakor a Rams játékosai, edzői stábja és menedzsmentje körében. Különleges érzelmi kitörés volt tőle a tegnapi nyilatkozat, Kroenke ritkán ad interjút.
Teljesen érthető a megindultsága: hiába övé a világ második legnagyobb sportbirodalma, csapatait elkerülik a komoly trófeák, Kroenke inkább a pénz és a racionális működés, mintsem a sportteljesítmény letéteményese.
De hatása ettől még érezhető a sportvilág jelentős részében. A 74 éves üzletember az amerikai Forbes becslése szerint 10,7 milliárd dolláros vagyonnal bír, csoportja, a Kroenke Sports & Entertainment értékét a lap nagyjából 10,5 milliárd dollárra teszi. Ezzel a szintén amerikai John C. Malone által tulajdonolt Liberty Media Corporation után a világ második legnagyobbja.
Söprés után milliárdos feleség
Kroenke karrierje nem úgy indult, hogy sportmogul lesz. Szerény körülmények közt nőtt fel egy nem túl izgalmas állam, Missouri ugyancsak nem túl izgalmas részén. Még ott is egy apró helyen, egy alig kéttucat főből álló kis közösségben. Apja vezette a Mora Lumber Companyt, Stan első munkája a folyamatos söprés és takarítás volt apja faüzemében. Azonban akkora tehetsége volt a számokhoz, hogy kora tinikorára már ő vezette a cég könyvelését.
Élete akkor vett nagy fordulatot, amikor huszonévesen, egy diákhitellel a nyakában, egy egyetemi kiránduláson megismerkedett későbbi feleségével, Ann Waltonnal.
Ann az Egyesült Államok egyik leggazdagabb családjának, a Walmartot alapító Sam nevű testvérével együtt létrehozó Bud Walton lánya. A szerelemből a mai napig tartó házasság lett.
Nemcsak életszínvonala, de üzleti lehetőségei is óriási megugrottak ekkor, pezsgő üzleti életben, az ingatlanfejlesztésben találta magát. A Walmart-üzletekhez közeli ingatlanfejlesztéseken dolgozott – az álláshoz a Walton-család juttatta, állítólag első komoly üzleti tanácsát is legendás Budtól és Samtől kapta. 1983-ban álltak saját lábra, feleségével együtt alapították meg a Kroenke Groupot, a csoport ma bő 5,5 millió négyzetméternyi kereskedelmi ingatlannal rendelkezik – döntően Walmart-egységek közelében.
Az üzletet persze a feleség neve és kapcsolatai nagyban támogatják, de Kroenkét a legtöbb portré teljesen önjáró, a feleségétől külön mozgó, sportbirodalmát tőle függetlenül kiépítő üzletembernek írja le. Anyalapunk azt is megjegyzi: a mai napig dühbe gurul, ha felhozzák, hogy esetleg felesége nevének is köze lehet az üzleti sikereihez. A Forbes is külön méri őket, Ann Walton Kroenke vagyonát 8,7 milliárd dollárra becsüli.
A világ egyik legnagyobb sportbirodalma
Az viszont tény: az ingatlanbiznisz adta meg a lökést és a lehetőséget Kroenkének, hogy kiépítse sportbirodalmát. Lenyűgöző a rangsor, milyen márkákban van tulajdonrésze. A friss bajnok Los Angeles Rams mellett a Denver Nuggets kosárlabdacsapata, az NHL-klub Colorado Avalanche, az angol első osztályú focicsapat, az Arsenal, az amerikai MLS egyik klubja, a Colorado Rapids, két e-sportcsapat, a Los Angeles Guerrillas és a Los Angeles Gladiators is az övé. A nagyobb neveken kívül az Egyesült Államokban állami szinten is több kisebb klubot birtokol, valamint övé az Altitude Sports and Entertainment nevű médiacég, amely a portfólióba tartozó több klub közvetítési jogával is bír.
A Rams azért is lehet különleges helyen az üzletember szívében, mert ez volt élete első sportbiznisze. 1995-ben vásárolta be magát 30 százalék erejéig a Ramsbe, hogy pénzügyileg segítse a tulajdonost, Georgia Frontiere-t a csapat Los Angelesből St. Louisba költöztetésében. Frontiere nagyobb stadiont akart, és ugyan Los Angeles megpróbálta megtartani a csapatot, az St. Louisba költözött. Kroenke pár évvel később már 40 százalékos tulajdonos volt, majd Frontiere 2010-es halálát követően megvette a teljes csapatot.
Pár évig húzták csak St. Louisban, Kroenke elégedetlen volt a csapat stadionjával, új építése helyett inkább úgy döntött,: a csapatot visszaköltözteti eredeti helyére, Los Angelesbe. A várost okolta a stadion körül kialakult helyzet miatt és arra mutogatott, hogy a létesítmény nem elég fejlett egy ilen szintű klubhoz.
Pedig valószínűleg csak nagyobb városra vágyott, Los Angeles sokkal nagyobb piac és egy világszerte ismert hely, szemben a kisebb és kevésbé ismert St. Louis-zal.
A cégcsoport 550 millió dollárt fizetett a költözésért a szövetségnek és még egy pert is a nyakába kapott St. Louistól, amiért jogszerűtlenül költözteti el a csapatot. A per végül megállapodással zárult, a klub az NFL-lel együtt 790 millió dollárt fizetett St Louisnak.
A perrel és a horrorköltségekkel együtt is nagy húzás volt a költözés. A csapat értéke megháromszorozódott pár év alatt: míg 2015-ban csak 1,45 milliárd dollárra becsülték az értékét, múlt szezonban már 4,8 milliárd dollárt ért, amivel a Dallas Cowboys, a New England Patriots és a New York Giants után a negyedik legértékesebb NFL-klub. Nem véletlen, hogy ingatlanfejlesztő szakemberként a tegnapi díjátadón Kroenke is kiemelte: „úgy tűnik, hogy az új stadion megépítése végül is jól sült el.”
A siker egyik kulcsa a költözés és a stadion
A stadion ugyanis jóval több, mint stadion – ez indokolja az 5 milliárd dolláros árcetlit. 2,5-szer annyiba került, mint a Las Vegas Raiders ugyanabban az évben megnyitott székhelye, az Allegiant Stadium. A SoFi Arena mellett áll egy 6000 fős színház, egy 100 ezer négyzetméteres park, 74 ezer négyzetméternyi üzlethelyiség és egy épülő irodaház-komplexum, ami a tervek szerint eléri majd a 464 ezer négyzetmétert.
A stadion és a hozzá kapcsolódó szolgáltatások adják az egyik fő alapját a Rams sportsikereinek. A Stadion folyamatosan pályázik Super Bowlok megtartására, itt lesz a 2028-as nyári olimpia megnyitó és záró ünnepsége, és szeretne 2026-ban futball-világbajnoki meccseknek is otthont adni.
És közben futnak a koncertek, ünnepségek, e-sportesemények. A 2020-ban megnyitott, óriási létesítmény minden négyzetcentijét kihasználják.
Kroenke birodalmának ékszere, legértékesebb eleme a Rams. A csapat 1999-ben is megnyerte a bajnokságot, de akkor Kroenke még csak kisebbségi tulajdonos volt, most egyedül is felért a csúcsra. És a Rams messze a legsikeresebb csapat is a portfólióban, a Kroenke-birodalom klubjai amúgy nem halmozzák a sportsikereket. Uralkodása alatt a klubokat kerülik a trófeák, a Colorado Rapids-zal tud felmutatni egy MLS-győzelmet, valamint az angol Arsenal tudott összelapátolni magának négy FA-kupa elsőséget. Utóbbi angol klub drukkereitől rendszeres is a vád, hogy Kroenkét csak az éves beszámoló érdekli, a győzelem egyáltalán nem. Épp ez az, ami a tegnapi díjátadón nem látszódott.
És a többiek?
A tegnapi meccsen végül elbukó Cincinnati Bengals is egy milliárdos kezében van, bár az inkább családi üzletként fut, mintsem holdingként. A Bengalst 1967-ben alapította egy legendás NFL-edző, Paul Brown. Brown azután döntött úgy, hogy új csapatot alapít, hogy kirúgták korábbi csapatától, amit szintén ő alapított, s amely a mai napig viseli a nevét: Cleveland Browns. A Bengals ma Paul 86 éves fia, Mike kezében van, az üzletrész értékét a Forbes 2,1 milliárd dollárra becsüli.
Érdekesség az is, hogy tavaly is olyan klub nyerte a Super Bowlt, amelynek tulajdonosai érdekeltek a Premier League-ben. 2021-ben a Tampa Bay Buccaneers győzte le a döntőben a Kansas City Chiefst. A Tampa Bay a Glazer-család tulajdonában van, akiknek másik fő sportérdekeltségük az angol első osztályú rekorbajnok, a Machester United. Szintén közös pont, hogy az Arsenallal együtt a Manchesternek is meggyőző pénzügyi eredményei vannak, amikkel a sportteljesítmények finoman szólva sem állnak összhangban.
Kapcsolódó