Egyre több amerikai sportfranchise kerül egy kézbe, persze különböző sportágakból, de az amerikai befektetők körében az európai foci is egyre népszerűbb – itt azonban csak Angliáig merészkednek. Az amerikai Forbes listája szerint a profi sport busásan megtérülő befektetés, és minden jel szerint egyre nagyobb üzlet lesz.
Az amerikai profi baseball-ligában a New York Yankees a legértékesebb franchise a Forbes kimutatása szerint, értéke 5,25 milliárd dollár. A tulajdonosok azonban nem álltak meg itt: a Yankee Global Enterprises érdekelt a regnáló MLS-bajnok New York City FC labdarúgó klubban, a Professional Fighters League MMA-szervezetben, a YES Network sportcsatornában és a Legends Hospitality cégben is, amely többek között sportlétesítmények üzemeltetésével is foglalkozik. A csoport teljes értéke így már eléri a 6,81 milliárd dollárt.
És egyre több az ilyen sportportfólióval rendelkező birodalom: klubok, franchise-ok, komplett versenysorozatok, médiacégek és szakosodott kisker-láncok egy kézben.
Már nemcsak egyes sportágak és klubcímerek lettek globálissá, hanem valóságos sportbirodalmak épültek fel, amelyek több lábon állnak, sportágakon átívelve szólítják meg globális közönségüket. Egyre szorosabban fűződnek össze médiakonglomerátumokkal is ezek a sportvállalkozások, vagy vannak jelen nemcsak az amerikai major ligákban, hanem már Európában is. A portfoliókban megjelennek a női csapatok, az e-sport és a kiskereskedelem – mert amin a szeretett klub címere ott van, azt a szurkoló megveszi.
Az amerikai Forbes összegyűjtötte a világ legértékesebb sportbirodalmait, melyek értéke soha nem volt még ilyen magasan, mint most. Az amerikai Forbes kiemeli, hogy a tőzsdén jegyzett sportcégek igen jó hozamot biztosítottak a befektetőiknek, de jó befektetési célpontnak bizonyulnak a privát cégek is. A sportbirodalmak jól skálázható üzletet jelentenek: rengeteg embert érnek el, értékes ingatlanokkal rendelkeznek, ott a szerencsejáték, a technológia és a kiskereskedelem, mind olyan szegmensek, ahova elérnek – és ahol jól lehet keresni. Van is mozgás ezen a területen: az FC Liverpoolt is tulajdonló Fenway Sport Groupba (FSG) olyan neves befektetők szálltak be, mint a RedBird Capital és az Arctos Sports Partners, a Ditto Silver Lake Partners pedig két éve fektetett 500 millió dollárt a City Sport Groupba. Miután az amerikai sportligák megváltoztatták a szabályozásukat, és immár a tőzsde is nyitva áll a különböző sportfranchise-ok előtt, az amerikai Forbes arra számít, hogy a mostani sportbirodalmak csak még tovább nőhetnek a jövőben.
Hogy a növekedés ezen a területen alaposan meglódult, azt az is mutatja, hogy az anyalapunk az eddig 20 elemű listáját 25-re bővítette. Ha a tavalyi 20-at a mostani első 20 cégbirodalommal vetjük össze, akkor összesített értékük jócskán növekedett, 22 százalékkal 124 milliárd dollárra. A növekedés hátterében az NHL (jéghoki) és NFL (amerikai foci) csapatok által kötött új közvetítési szerződések állnak.
Az FSG decemberben 900 millió dollárt fizethetett a Pittsburgh Penguins jéghoki-franchise-ért, vagyis kilencszer annyit, mint a csapatot 1999-ben megvásárló Mario Lemieux és Ron Burkle – akik ezzel hozamban rávertek az S&P 500-as tőzsdeindexre is.
Íme, az élboly, a 10 legnagyobb sportbirodalom
(Amerikai profi ligák: MLB – baseball, NFL – amerikai foci, MLS – labdarúgás, NBA – kosárlabda, NHL – jégkorong.)
1. Liberty Media
Érték: 17,2 milliárd dollár
Portfólió: Atlanta Braves (MLB), Formula 1, Drone Racing League* (drónbajnokság), Kroenke Arena Company*, Meyer Shank Racing* (Indycar)
2. Kroenke Sports & Entertainment
Érték: 10,54 milliárd dollár
Portfólió: Los Angeles Rams (NFL), Colorado Avalanche (NHL), Denver Nuggets (NBA), Arsenal FC (labdarúgás – angol Premier League), e-sport befektetések, Colorado Rapids (MLS), Colorado Mammoth (lacrosse), Altitude Sports and Entertainment (csatornahálózat), Kroenke Arena Company
3. Fenway Sports Group
Érték: 9,81 milliárd dollár
Portfólió: Boston Red Sox (MLB), Liverpool FC (labdarúgás – angol Premier League), Roush Fenway Keselowski Racing* (NASCAR), NESN (sportcsatorna-hálózat), Fenway Sports Management, Pittsburgh Penguins (NHL), sportingatlanok
4. Jerry Jones
Érték: 8,85 milliárd dollár
Portfólió: Dallas Cowboys (NFL), Legends Hospitality*, The Star (sportkampusz), Complexity Gaming (e-sport)
5. Madison Square Garden Sports
Érték: 7,84 milliárd dollár
Portfólió: New York Knicks (NBA), New York Rangers (NHL), Counter Logic Gaming (e-sport), Hartford Wolf Pack (jéghoki – AHL)
6. Yankee Global Enterprises
Érték: 6,81 milliárd dollár
Portfólió: New York Yankees (MLB), Legends Hospitality*, YES Network*, New York City FC* (MLS), alsóbb osztályú baseball-csapatok
7. Kraft family
Érték: 5,88 milliárd dollár
Portfólió: New England Patriots (NFL), New England Revolution (MLS), UFC* (MMA), Kraft Analytics Group (sportra szakosodott adatelemző cég), DraftKings* (fantasy sport, szerencsejáték), Skillz* (e-sport), Boston Uprising (e-sport)
8. Glazer family
Érték: 5,84 milliárd dollár
Portfólió: Manchester United, Tampa Bay Buccaneers (NFL Superbowl-címvédő)
9. Paul G. Allen Trust
Érték: 5,69 milliárd dollár
Portfólió: Seattle Seahawks (NFL), Portland Trail Blazers (NBA), Seattle Sounders* (MLS)
10. City Football Group
Érték: 5 milliárd dollár
Portfólió: Manchester City (labdarúgás – angol Premier League), New York City FC (MLS), Melbourne City FC (valamennyi labdarúgás)
A *-gal jelöltek esetében csak kisebbségi tulajonról van szó. A teljes lista itt található meg.
Borítókép: Pep Guardiola, a Manchester City vezetőedzője. Fotó: facebook / Manchester City