Az osztrák SPAR-vezér szerint a magyar miniszterelnök azzal környékezte meg a láncot, hogy engedjék be a tulajdonosi körbe a rokonát. Így szervezik át a hazai működést a külső befolyások ellen.
Mi történt? Az Economx.hu szemlézte Hans Reisch, az osztrák SPAR-csoport vezérigazgatójának nyilatkozatát. Azt mondta a Lebensmittel Zeitung élelmiszeripari szaklapnak, hogy vagyont vonnak ki Magyarországról, átszervezik a hazai működést, így védve a céget, mint fogalmazott, Orbán Viktor „karmaitól”, avagy az oligarcháktól.
Miért fontos ez? Reisch a lapnak arról beszélt, hogy Orbán már megkörnyékezte a láncot azzal, engedjék meg rokonának, hogy befektessenek a magyar leányvállalatba. Az osztrák SPAR-vezér szerint
alapvetően a magyar kormány részesedésen keresztül akarja átvenni a cég tulajdonjogát.
Hogyan tovább? Amellett, hogy feljelentést tesznek az Európai Bizottságnál, amiért a magyar miniszterelnök különadókkal és árbefagyasztással „zaklatja” a nagy élelmiszerláncokat, az üzletlánc Svájcba menekít valamekkora részt a magyarországi vagyonból. Vagyis az észak-olaszországi, a szlovéniai, a horvátországi és az itteni piacon közreműködő svájci leánycégük kezelésébe adták a vagyonkezelési jogok egy részét. Ennek részeként a telek- és épületjogok, illetve a nagykereskedelmi és logisztikai jogok kezelését amelyek kezelését át is telepítették Svájcba, ahol a SPAR az Aspiag Management AG nevű leánycéget működteti. Reisch hozzátette:
erős pozíciójuk miatt semmiképp nem akarnak kivonulni Magyarországról, helyette inkább felveszik a kesztyűt.
Frissítés
Hétfőn napközben befutott a Nagy Márton-féle Nemzetgazdasági Minisztérium reakciója is: szerintük a SPAR Magyarország Kft. „működése nem hatékony”, az élelmiszerlánc pedig „ahelyett, hogy hatékonyságát és versenyképességét megerősítő lépéseket tenne, továbbá beszállna a piaci árversenybe, kétségbeesésében alaptalan álhíreket terjeszt”. Az Orbán rokonáról szóló részt meg sem említik.
Kontextus. Reisch felelevenítette, hogy az Európai Parlament tavaly júniusban állapította meg, hogy „mélyen aggasztja”, hogy nagyszámú cég kerül magyar oligarchák kezébe. A külföldi szereplők ráadásul egyre gyakrabban panaszkodnak a magyar hatóságok tömeges jogsértéseire és a megfélemlítési kísérletekre, a kereskedelmi vállalatokra nehezedő nyomás pedig nő. A Lebensmittel Zeitung emlékeztet arra is, hogy a magyar kormány a közelmúltban ismét emelte a nettó árbevétel 4,1 százalékáról 4,5 százalékra a kiskereskedelmi cégek különadóját.