A természetes gázoktól a gabonán át a pamutig jelentős, ötven éve nem látott áremelkedést, „árusokkot” okoz az ukrán-orosz háború a Világbank előrejelzése szerint.
Az áremelkedésnek kezdenek megmutatkozni nagyon súlyos gazdasági és humanitárius hatásai, a háztartások világszerte megérzik a krízist – idézi Peter Nagle-t, a Világbank jelentésének társszerzőjét a BBC.
„Különösen a legszegényebb háztartásokért aggódunk, azokért, akik a bevételük nagy részét ételre és energiára költik, őket nagy mértékben sújtják a magas árak” – emelte ki a közgazdász.
Elemzésük szerint az energiaárak több mint 50 százalékkal emelkedhetnek, a legnagyobb mértékű emelkedés a természetes gázok ára esetében várható Európában: több mint kétszeresére növekedhet. Visszaesés előreláthatólag következő év őszén és 2024-ben következhet be, de még akkor is nagyjából 15 százalékkal magasabban lesznek az árak a tavalyihoz képest.
Ez a 2020 áprilisában tapasztalt árakhoz képest idén márciusban megtapasztalt emelkedés „az energiaárak legnagyobb mértékű emelkedése 23 hónap alatt az 1973-as olajárcsúcs óta”, amikor a közel-keleti feszültségek lökték meg az árakat.
Oroszország adja a világ olajának mintegy 11 százalékát, ezzel az országé a harmadik legnagyobb részesedés. A Világbank szerint ugyanakkor a háború hosszan tartó következményeire ebben is megmutatkoznak, mivel a szankciók hatására a külföldi cégek elhagyják az országot, ezzel csökken a megfelelő technológiához való hozzáférés.
Ez Európai Unió gázának 40, olajának 27 százalékát Oroszország biztosítja jelenleg.
Rekordmagasságban a gabona ára
A Világbank jelentése szerint számos élelmiszernek meredeken emelkedik az ára. Az ENSZ élelmiszerár-indexe szerint a feljegyzések 60 évvel ezelőtti kezdete óta az árak a legmagasabb szintre jutottak.
Az előrejelzések szerint
- a búza ára 42,7 százalékkal emelkedik rekordszintűre
- az árpa ára 33,3 százalékkal
- a szója ára 20 százalékkal
- az olaj ára 29,8 százalékkal
- a csirke ára 41,8 százalékkal emelkedik
„A gabona a legnehezebben helyettesíthető mezőgazdasági importcikk” a Bank of America szerint. Ráadásul az észak-amerikai és kínai rossz időjárási viszonyok valószínűleg tovább súlyosbítják az ukrán készletek csökkenésének hatását.
Az előrejelzések szerint más nyersanyagok, köztük a műtrágyák, fémek és ásványok árai is emelkedni fognak. A fa, a tea és a rizs költségei azon kevesek közé tartoznak, amelyeké várhatóan csökken.
Borítókép: Peter Bond/Unsplash