Nemcsak a magyar, hanem a külföldi vásárlók magyar lakáspiaci helyzetét is megváltoztatta a koronavírus-járvány – derül ki egy friss elemzésből, amely azt vizsgálta, melyik országokból érkezett a legtöbb látogató és érdeklődés a magyarországi ingatlanokra.
Erős évek után
„Az idei megtorpanás többéves növekedés után következett be. 2018-ban még az előző évhez képest 23 százalékkal több külföldi érdeklődést mértünk a magyarországi, elsősorban budapesti ingatlanok iránt, tavaly már csak 6 százalékos növekedés volt. Az idén pedig felemás eredményt mutatnak a számok. Bár többen látogattak el az oldalakra, de a komoly érdeklődések száma csökkent” – mondja Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
A szakember szerint a látogatók számának növekedésében szerepet játszhatott, hogy a koronavírus-járvány miatt több külföldön élő magyar az esetleges hazaköltözés miatt nézett szét a piacon, de a bizonytalanság miatt még nem döntött a lakásvásárlásról. Másrészről a külföldiek, ugyancsak a járvány negatív hatásai miatt egyelőre kivárnak azzal, hogy másik országban vegyenek lakóingatlant.
Toplista, érdekes eredményekkel
Az ingatlanpiaci portál elemzése szerint az Egyesült Államokból érkeztek a legtöbben. Január eleje és július közepe között 870 ezer látogató nézett szét a kínálatban, ami 60 százalékos növekedésnek felel meg éves szinten. Közülük ugyanakkor csak közel 7 ezren érdeklődtek ténylegesen valamely eladó magyarországi ingatlan iránt, ez viszont 23 százalékos csökkenést jelent a múlt évhez képest.
A német felhasználók állnak a második helyen, 6,3 százalékkal többen voltak az idén, de az érdeklődések száma 15 százalékkal csökkent. Harmadik helyre kerültek az ingatlan.com listáján az egyesült királyságbeliek: ők 4,3 százalékkal többen voltak, de 22 százalékkal kevesebb ingatlan iránt érdeklődtek.
Akad olyan ország is, ahonnan korábban sok látogató érkezett a magyarországi ingatlanokat bemutató oldalakra és befektetési céllal terveztek vásárolni, de most visszaesett a számuk.
Kevesebb látogató érkezett például Spanyolországból, Csehországból és Oroszországból
– értékelte az adatokat a szakértő. A korábbi években fontos szerepet kaptak a kínai lakásbefektetők és lakásvásárlók, az idén 71 százalékkal több kínai felhasználó nézett körül kínálatban, az érdeklődésig viszont sokkal kevesebben jutottak el, számuk megfeleződött.
Hullámzó idei év, kevesebb külföldi vásárló
Az elemzés szerint idén a látogatók száma felemásan alakult. A járvány legsúlyosabb időszakában – áprilisban – januárhoz képest visszaesett, ám májusban már megindult az emelkedés, júliusban már a januári szint közelében járt.
Az elemzés szerint azt most még lehetetlen megmondani, hogy a következő hónapokban, években hogyan alakul majd a külföldi kereslet a magyarországi lakóingatlanok piacán. Az előzetes számok alapján a koronavírus-járvány és az utazási korlátozások miatt ugyanis az idei évben kevesebb lehet a külföldi vevő.
Még azt sem lehet pontosan felmérni, hogy miként hat a külföldiek befektetési célú lakásvásárlásaira a rövid távú lakáskiadásra vonatkozó szabályozás, amelynek tervezete a napokban jelent meg. A lakáshotelek elterjedése és népszerűsége, valamint magas hozama az utóbbi években hozzájárult ahhoz, hogy a külföldiek a korábbinál nagyobb számban jelentek meg a magyar piacon.
Kérdés továbbá, hány külföldön dolgozó magyar dönt majd úgy, hogy akár a járvány hatása, akár más tényezők miatt hazaköltözik.