A CB Insight tanácsadócég kimutatása szerint globálisan 21,8 milliárd dollárnyi befektetést kaptak az egészségügyi startupok az év harmadik negyedévében, ami abszolút rekord. Európa komoly lemaradásban a globális versenyben.
Az előző negyedévhez képest is látványos, 18 százalékos a növekedés a kihelyezett források volumenét tekintve, ez több mint 1500 befektetést jelent három hónap alatt. A két erőközpont egyértelműen Amerika és Kína.
Az Egyesült Államokban 13 milliárd dollárt helyeztek ki befektetők egészségügyi cégekbe, ez negyedéves alapon 21 százalékos bővülés – természetesen rekord ez is. Ettől az aránytól alig marad el Kína, ahol negyedéves alapon 20 százalékkal nőtt a kihelyezett források összege, összesen 6 milliárd dollárt szívtak fel kínai egészségügyi startupok.
Hogy brutálisan felpörgött a piac, azt az is mutatja, hogy a CB Insights listájára öt új egészségügyi unikornis került fel, összesen már 41 cég érte el ebből a mezőnyből az 1 milliárd dolláros cégértéket, összesített értékük immár 102 milliárd dollár. Két iparági óriás, a Grail és a GoodRx pedig exitált is az előző negyedévben.
Trendek: AI, telemedicina, női és mentális egészség
Egyértelműen a járványhelyzetnek tudható be, hogy a digitális egészségügy megoldásokon dolgozó cégek minden eddiginél több forrást, 8,4 milliárd dollárt tudtak bevonni világszerte, ez 74 százalékos emelkedés negyedéves alapon. A megkötött befektetési szerződések száma csupán 8 százalékkal nőtt (502 volt), viszont ebből 23 kifejezetten nagy befektetés volt, innen ered a volumenben jelentős növekedés. Ezen belül is a telemedicinális megoldások fejlesztői is rekordösszeget vontak be: 162 befektetési döntés született összesen 2,8 milliárd dollár értékben (szintén 73 százalékos, rekord növekedés).
A mesterséges intelligencia (AI) technológián dolgozó egészségügyi startupok sem gyűjtöttek még ennyi finanszírozást, mint most: 2,1 milliárd dollárt vontak be. Ezen a területen van magyar érdekeltségű globális játékos, a Koshla Venture által is megtámogatott Menten AI.
A korábbi Next különszámunkban is foglalkoztunk már a női egészséggel, mint egyre jelentősebb befektetési területtel. Ez a szegmens befektetési szempontból 2019 eleje óta a második legerősebb negyedévén van túl, válság ide, válság oda, több mint kétszer annyi forrás ömlött ezekbe a cégekbe. Az elmúlt három hónap legfontosabb felvásárlásaiból kettő is itt realizálódott: a német Bayer 425 millió dollárt fizetett a menopauza tüneteit kezelő Kandy Therapeutics-ért (bizonyos mérföldkövet teljesülése esetén a végső ár egészen 450 millió dollárig kúszhat fel), a méhmióma kezelésére fókuszáló Acessa Health pedig 80 millió dollárért lett a Holologic-é.
A mentálhigiénével foglalkozó cégek finanszírozása kétarcú: egyrészt rekordot döntött az ügyletek száma (68), de egymást követő második negyedévben csökkent az ide kihelyezett tőke nagysága, a mostani 417 millió dollár 16 százalékos visszaesésnek felel meg.
Amerikai dominancia, Európa leszakadóban
Ha az összes befektetést vesszük, az 5 legaktívabb befektető közül négy amerikai (sorrendben: Orbimed, NEA, Casdin Capital és kihelyezett tőke alapján holtversneyben: Surveyor és a Samsara Biocapital), a második helyre ékelődött be a kínai Qiming Venture Partners.
Európa komoly lemaradásban. A befektetői szemponból legizgalmasabb startup egyértelműen az SAP alapító többségi tulajdonában álló, az RNA technológia úttörőjének tartott CureVac biotechnológiai vállalat, mely elsők között állt neki a koronavírus elleni vakcina fejlesztésének.
A cégbe amúgy a második negyedévben is ömlött a pénz: a német állami fejlesztési bank, a KfW Bankengruppe 300 millió euróért 23 százalékos részesedést szerzett az oltóanyagfejlesztése miatt hirtelen stratégiailag is kiemelten fontossá váló társaságban. A Bill és Melinda Gates Alapítvány kezdeményezésére létrejött nemzetközi koalíció (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations, CEPI) is támogatta a CureVac projektjét, amit az Európai Bizottság is megtolt 80 millió euróval.
Az októberi Forbes 15 oldalas címlap-összeállítása a magánegészségügy helyzetével, legnagyobb szereplőivel és elmúlt években mutatott elképesztő fejlődésével foglalkozik. Az újság néhány napja már kapható, lapozz bele a magazinba!
Borítókép: Fotó: Irwan / Unsplash