Márciusban New York központjában, a Union Square-en nyit hamburgerezőt a két és fél éve alapított Simon’s Burger két tulajdonosa, Tóth Máté és öccse, Simon. Egyelőre egyik almárkájukat, a Smashyt viszik az Egyesült Államokba, és ha bejön, ez megalapozhatja a fő márka, a Simon’s Burger külföldi terjeszkedését is. Az amerikai nyitás több százmillió forintos beruházás, és mindent saját forrásból, befektető bevonása nélkül valósítanak meg. A nagy lépést csütörtökön, a Forbes Under 30 Summiton jelentették be, de a Forbes márciusi számában még több tervükről olvashatsz.
„Ennyi pénzből akár nyolc-tíz párizsi vagy bécsi éttermet nyithattunk volna” – mondja Máté és Simon. A fiúk gyerekkori álma viszont minden Excel-táblát felülírt, és tavaly év végén eldöntötték, hogy nem várnak tovább, New Yorkban nyitják legújabb helyüket. A forrást erre elsősorban a tavalyi bődületes itthoni növekedés alapozta meg:
a 2023-as, egymilliárd forintot megközelítő árbevételüket 2024-ben több mint triplájára, 3,3 milliárd forintra tornázták fel az előzetes adatok szerint.
A siker egyik titka, hogy a nyitás óta nem emeltek árat és továbbra sem szeretnének, hiába szaladt meg az infláció az utóbbi években. „Ezt Máté úgysem fogja magától elmondani, de a beszállítóinkkal nagyon kedvező árakat tud kitárgyalni” – mondja Simon.
Vidéken is topon
A magyarországi terjeszkedésük látványos: 2023 év végére négy, tavaly év végére már tizennégy Simon’s volt, idén további hatot nyitnak a tervek szerint. „Év végére minimum húsz éttermünk lesz itthon” – mesél a tervekről Máté. Ezzel lefedik az egész országot, hiába kaptak sok kritikát az elején, hogy ezt a terméket nem lehet eladni Budapesten kívül.
„Mi nem ezt látjuk. Vidéken is a várakozásokon felüliek az eladásaink.”
Hat fővárosi éttermük mellett például Debrecenben, Szegeden, Győrben, Kecskeméten, Miskolcon, Székesfehérváron is van már Simon’s, és idén Pécsen is nyitnak egységet.
Tóthék 2024 végén megvettek egy másik hamburgerezőt, a Smashyt, amelynek Budapesten a Kálvin térnél van egy egysége. Ez fontos stratégiai lépés volt az amerikai terjeszkedés, de a portfólióbővítés szempontjából is. Emellett Impressive Invest néven a franchise jogok külföldi értékesítésére egy új céget is létrehoznak, amelynek élére és a külföldi terjeszkedés irányítására Korvin Tibort, az ATV korábbi kreatív igazgatóját igazolták le, aki március elsején kezdte a munkát.
A Simon’s begyújtja a rakétákat. Tóth Simon, Korvin Tibor és Tóth Máté ezekben a napokban is gőzerővel készül a New York-i nyitásra. Fotó: Ránki Dániel
Sivatagba homokot?
„Tudjuk, hogy ez némiképp irracionális, de mi Simivel másképp működünk és sokszor a megérzéseinkre hallgatunk. A gyerekkori álmunkat valósítjuk meg azzal, hogy Manhattanben lesz egy hamburgerezőnk, de Budapestről ez sokáig megfoghatatlan volt” – mondja Máté. Simon hozzáteszi:
„Senki nem érti, de ha őszinték vagyunk magunkkal, mi sem értjük. Egyszerűen érezzük, hogy ezt kell csinálnunk. Megkaptuk, hogy homokot viszünk a sivatagba, és ez őrültség. Sok döntésünkre mondták ezt, de eddig, amit elterveztünk és úgy éreztünk, hogy jó lesz, az általában jó is lett.”
A New York-i és a budapesti Smashy hamburgere között szándékaik szerint az égvilágon semmi különbség nem lesz, ugyanazokkal a beszállítókkal tárgyalnak kinn is, sőt a legtöbb beszállítójuk amúgy is amerikai, például az uborkát és a sült krumplit is a tengerentúlról hozzák Magyarországra a Simon’s-okba és a Smashybe is. Így beszállítói szempontból tulajdonképpen hazatérnek az amerikai nyitással.
„A »back to basics« a Smashynél olyan jól sikerült, hogy itt élő amerikaiak is dicsérni szokták. Sokan mondták már, hogy olyan, mintha Amerikában ennék, sőt volt, aki azt mondta, otthon is ritkán eszik ilyen jót.”
Máté és Simon sokszor hallgat a megérzéseire. Most kiderül, az amerikai Smashyvel bejönnek-e a várakozásaik. Itt még a Deák téri éttermet készítik elő az újranyitásra, február 17-én. Fotó: Ránki Dániel
Még nem látják pontosan a végét, hogy hol áll majd meg az amerikai nyitás költsége. Mindent saját tőkéből finanszíroznak, nem franchise jogot adtak el, és befektetőt továbbra sem terveznek bevonni, a terjeszkedéshez sem.
„Érdeklődők vannak, de megértik, hogy a kereteink elég tágak, és inkább baráti beszélgetés lesz belőle”
– mondja az ilyen megkeresésekről Máté. Hangsúlyozza, hogy – ugyancsak számos amerikai példát követve – továbbra is ragaszkodni fognak a „family owned and family operated” berendezkedéshez.
Exkluzív részletek a New York-i étteremről a március 5-én megjelenő Forbes magazinban!
A cikkből megtudhatod majd, hogy
- miért a Smashy és miért nem a Simon’s Burger brandet viszik ki Amerikába?
- ki segíti az ottani nyitást?
- mekkora lesz az étterem?
- mire építik a marketingstratégiát egy olyan városban, ahol minden sarkon van egy burgerező?
- mekkora fizetést ajánlanak az New York-i Smashy üzletvezetőjének?
- mekkora forgalomnövekedést várnak itthon a sikeres amerikai nyitás esetén?
- melyik két európai országot nézték ki maguknak, ahol egy-két éven belül szintén nyitnának – immár a Simon’s Burgerrel?
- ha az amerikai nyitás nem lenne elég, mi lesz a következő nagy dobásuk?
Borítókép: Tóth Máté és Tóth Simon a budapesti Deák téri, 350 négyzetméteres flaship éttermükben, a február 23-i újranyitás előtt pár nappal.