Tovább gerjesztheti majd az inflációt az újabb sarc, amiből a Mol leánycége 250 milliárdos bevételt remélhet, igaz, azt célirányosan kell majd felhasználni.
Újabb áremelkedés
Júliustól 10-20 százalékkal drágulhatnak a nyomdai termékek az akkortól érvényes új, EPR-ként rövidített, úgynevezett „kiterjesztett gyártói felelősségi” díj bevezetése miatt – közölte a Népszava megkeresésére Orgován Katalin, a Nyomda- és Papíripari Szövetség (NYPSZ) elnöke, a Pátria Nyomda vezérigazgatója.
Az EPR egy olyan új, államilag szabályozott díjtétel, amit a gyártók, illetve külföldi beszerzés esetén az „első forgalomba hozók” kötelesek a júliustól induló hulladékkoncesszió központi cége, a Mohu Mol számára befizetni.
A magántársaságnak a befolyt összegből gondoskodnia kell az adott anyagtípus újrahasznosításáról.
Az EPR hatálya alá tartoznak többek között
- a különböző típusú csomagolóanyagok,
- a műanyagtermékek,
- a hőcserélők,
- a monitorok,
- a lámpák,
- a nagygépek,
- a napelemek,
- a kisméretű számítástechnikai és távközlési berendezések,
- az elemek és akkumulátorok,
- a gépjárművek,
- a gumiabroncsok,
- az irodai és reklámhordozó-papír,
- a sütőolaj és -zsír,
- a textiltermékek,
- a fabútorok,
- a zöld-, lomb-, bio-, veszélyes és egyéb hulladékok,
- valamint az önkormányzatok köztisztasági feladatai.
70 milliárd helyett 250 milliárd
Ezekből a nyomda- és papíripart főképp a papírcsomagolóanyagok, az irodai papír és a reklámhordozók új díjai terhelik, írja a lap.
Míg a könyvek és iskolai füzetek mentesülnek a fizetés alól, a nyomtatott sajtótermék, ha csak egy reklámot is közöl, már reklámhordozónak minősül.
Mint a Népszava megjegyzi, a jóval szennyezőbb gumiabroncsokra sem kell arányaiban annyit fizetni, mint a papírtermékekre. A lap hozzáteszi azt is, az államkasszába eddig termékdíjból évi 70-80 milliárd folyt be, addig az EPR-től
a Mohu Mol évente körülbelül 250 milliárdot remélhet.
Igaz, mostantól a felhasználás is célirányosabbá válik.
A zöld és fenntartható technológiák díja magasabb, ennek ára folyamatosan épül be az árakba, ami a következő évtizedben hozzájárulhat majd a magasabb inflációs környezethez. Ez nemcsak Magyarországot érinti. Az EPR-n keresztül a kormány is belenyúlt ebbe a folyamatba.
Az pozitív, ha a zöld célok teljesülnek, ugyanakkor kérdés, hogy mi alapján szelektál az állam az egyes termékek között. A gumiabroncs vs. papír alapján legalábbis érdekes a szelekciós elv. Az biztos, hogy az áremelés a még megmaradt független sajtó nyomtatott verzióit igen érzékenyen fogja érinteni, de a papír árának emelkedése számos termékben meg fog jelenni.