Hétfőn reggel leállt a forgalom a hídon.
Vészhelyzetre hivatkozva leállították a Krím-félszigetet Oroszországgal összekötő kercsi hidat, írja a Reuters. Az RBC-Ukraine értesülései szerint robbanásokat hallottak a hídon, az orosz Belgorod régió kormányzója szerint két ember meghalt.
Ukrajna szerint ez Moszka provokációja lehet.
Natalija Humenyuk, Ukrajna déli katonai parancsnokságának szóvivőjének nyilatkozata alapján tipikus az ilyen provokáció: a vészhelyzet után a krími megszálló hatóságok azonnal jelentik az efféle támadásokat.
Nem ez az első vészhelyzet
Az ukrán-orosz háború során már októberben is történtek itt robbanások: az orosz hatóságok szerint ekkor egy kamion okozott három halálesetet. Putyin ezt akkor terrorista támadásnak minősítette, majd válaszul ukrán városok, köztük Kijev bombázásába kezdett.
Zelenszkij hónapokkal később közvetve állította, hogy Ukrajna felelős a támadásért: a hidat hadserege egyik sikereként emlegette.
Miért fontos a híd?
A 19 kilométeres kercsi híd az egyetlen közvetlen kapcsolódási pontja a Krím-félszigetnek az orosz közlekedési hálózathoz. A 2018-ban épült híd Putyin egyik zászlóshajó-projektje volt, ő is nyitotta meg a köz- és vasúti hidat 5 évvel ezelőtt egy kamion kormánya mögött.
A projekt költsége átváltva nagyjából 1 100 millárd forint, és Putyin egykori dzsúdópartnerének cége építette.
A híd szimbolikus jelentőssége mellett katonai fontossága is nagy: benzint, élelmiszert és egyéb árut szállítanak a Krím-félszigetre a kercsi hídon, egyenesen az oroszok szevasztopoli bázisáig. Itt található Oroszország Fekete-tengeri Flottájának támaszpontja. A háború kitörése óta az orosz erők egyik fő utánpótlási útvonalává is vált.
Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz államfő látogatását várják munkások a Krímet az orosz gazdaságba integráló, épülőben lévő kercsi hídon 2018. március 14-én. MTI/EPA/Jurij Kocsetkov