Nagyon kevés a hőszigetelt lakás és ház, sok helyen csak részleges felújításokat végeztek. Ez a rezsiszámlákon is meg fog látszani.
A 444.hu közölt elemzést a hőszigetelt ingatlanok magyarországi arányairól.
A lap emlékeztet egy kormányzati stratégiára, amely szerint 2020-ban a családi házak 63 százalékának nem volt hőszigetelése. Ugyanez a helyzet a tíz lakásosnál nagyobb társasházaknál. A kis társasházaknál még rosszabb, 77 százalékos az arány, a paneleknél pedig 52. Ráadásul vannak részlegesen hőszigetelt épületek is, tehát az sem igaz, hogy mondhatjuk, hogy a maradék legalább mind elkészült.
Kiderül a cikkből, hogy a teljesen hőszigetelt épületek aránya az elmúlt nyolc évben 7-10 százalékkal nőtt a családi házaknál, a nagy társasházaknál és a paneleknél. A kis társasházaknál viszont csak részleges felújítások voltak.
Növekedett a kicserélt nyílászárók aránya, a panelek esetében 5-13 százalékkal, néhány kategóriában pedig akár 20 százalék fölötti mértékben.
A magyarországi lakóépületek elavultságát azonban jól mutatja, hogy 2020-ban az energiafogyasztásunk 34 százaléka a háztartásokhoz kötődött, míg az EU-ban ugyanez az arány csak 28 százalék.
Többen fizethetnek majd magasabb rezsit
Az energiaszegénységgel foglalkozó Habitat for Humanity – akik hőoszlopaikkal a Forbes első fenntarthatósági listáján is szerepelnek – arra hívta fel a figyelmet, hogy a rezsicsökkentés szabályainak megváltoztatásával a kormány számításaitól eltérően sokkal többen eshetnek ki az átlagfogyasztásból.
Szerintük a gáznál a fogyasztók harmada, az áramnál akár minden második család túllépheti a kedvezményes fogyasztási határt.