Az energetikai veszélyhelyzet miatt felállított operatív törzs finomhangol, minden élethelyzetre megoldást akarnak nyújtani.
Frissítés
Orbán Viktor kormányfő ma a Parlamentben hívott össze egy egyeztetést az energia-veszélyhelyzetről, derül ki az MTI által közreadott fotóból.
Az egyeztetésen Varga Mihály pénzügyminiszter, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, Palkovics László technológiai és ipari miniszter, Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter, Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Németh Szilárd, a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos, Bordás Gábor, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető államtitkár, valamint Czepek Gábor, az MVM elnök-vezérigazgatója vett részt.
Steiner Attila energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár (Technológiai és Ipari Minisztérium, TIM) tegnap este a Hír TV-ben mondott néhány újdonságot a formálódó rezsiszabályozásról. Ez elvileg augusztus 1-től lép hatályba, mégis számos részlet ismeretlen, így senki sem tudja, mennyit kell majd fizetnie a következő havi fogyasztása után. Egy biztos csak: a rezsicsökkentés az eddigi formájában véget ért.
Ezt mondta az államtitkár a most folyó munkáról:
- a legtöbb élethelyzetet kezelni képes csomag összeállításán dolgoznak, közel a végleges verzió;
- szeretnék, hogy mindenki részesüljön a rezsicsökkentésből továbbra is, ezért kötik az átlagfogyasztáshoz a limitet, de vizsgálják az eltérő élethelyzeteknél ez kinél, mit jelent;
- pár nap és elkészülnek a csomaggal;
- a lakosság éves gázfogyasztásának nagyjából kétharmada be van már tárolva, a hazai gáztározók kapacitása 46 százalékig van feltöltve, de a piacról még 700 millió köbmétert vásárol a kormány;
- Szerbia felől gond nélkül jön a gáz Magyarország felé, Ausztria irányából csökkent a kapacitás (az Északi Áramlat 1 körüli gondok miatt);
- Szijjártó Péter külügyminiszter most arról tárgyal az oroszokkal, hogy az újabb 1 millió köbméter gázt már déli irányból, ne Ausztria felől kapjuk.
A Parlament ma dönt a 2023-as költségvetésről. Ebben komoly tétel, hogy a piaci energiaárak mekkora részét tudják áthárítani a lakosságra. A hatósági és a piaci ár közötti különbséget eddig is a lakosság állta, hiszen az adófizetők pénzéből tőkésítették fel az emiatt veszteséget halmozó állami MVM-et tavaly év végén. Az energiaárak azonban olyan mértékben szálltak el, hogy nem volt más megoldás, mint annak egy részét a fogyasztókkal megfizettetni.