Nagyon sok olvasói levelet kaptunk a várható rezsi kapcsán, bennünk is rengeteg a kérdőjel. Összegyűjtöttük a legfontosabb kérdéseket, amikre tudjuk a választ és azokat is, amikre nem.
Amióta szerdán bejelentették, hogy csökkentik a rezsicsökkentést, nem tudtunk meg érdemi plusz információt. A kormány nem siet tájékoztatni a lakosságot, pedig a hozzánk befutó számos olvasói levélből kiderül: nemcsak bennünk, de az átlagos fogyasztóban is rengeteg a kérdőjel.
Ami biztos, hogy a rezsicsökkentés csökkentése és a kata módosítása klasszikus megszorító intézkedések: adó- és rezsiemelés.
Valahol ez érthető, óriási lyuk tátong a költségvetésben, nemcsak a rezsicsökkentés, hanem a választások előtti pénzszórás, a kedvezőtlen külső környezet, a romló egyensúlyi mutatók miatt is, az infláció pedig már a fogyasztást is elkezdte visszafogni. Súlyos válság felé robogunk, már ha nem vagyunk benne már most is. A kormánynak kiadást kell csökkentenie és bevételt növelnie, ha el akarja kerülni, hogy szégyenszemre a gyűlölt IMF-hez kelljen fordulnia.
Ami most biztos
Szinte az egyetlen dolog, amit tudunk, hogy augusztus 1-től azok, akik a kormány által kiszámolt átlag fölött fogyasztanak, piaci árat fognak fizetni a többletfogyasztásért.
Az átlag:
- villamosenergiánál havi 210 kilowattóra,
- gáznál havi 144 köbméter.
És igazából egyelőre ennyit tudunk. A kormány nem mondott egyebet, azt leszámítva, hogy a kormányfő a reggeli rádióinterjújában közölte: a rezsicsökkentés csökkentése igazából a rezsicsökkentés megvédése.
Óriási elégedetlenség követte a bejelentést: a párt a háborúval és a rezsicsökkentéssel kampányolta végig a választások előtti időszakot, majd kiderült, hogy nem tudja fenntartani. Olyan megdöbbenést okozott, hogy még a kormánnyal szemben mindig kritikátlan véleményvezér blog is kiírta: a Fidesz átvert minket. Még a kormány lapjaiban is nagyon súlyos számokkal találkozni, a Világgazdaság azt írta: könnyedén 50-100 ezer forinttal nőhet meg a rezsije annak, aki az átlag fölött fogyaszt.
Ugyanis az átlagfogyasztást borzasztó alacsonyan lőtték be. A kormány szerint az
- áramellátásban 5,6 millió fogyasztóból 4,2 millió átlagfogyasztású vagy az alatti.
- gázellátásban 3,5 millió fogyasztóból, 2,6 millió átlagfogyasztású vagy az alatti.
Az adatok forrása nincs megadva, de a belsős, szerkesztőségi felmérésünk és a közösségi felületeken megosztott rezsiszámlákat nézegetve az látszik:
egy kétfős háztartás már az átlag fölött van, egy kétgyermekes család havi rezsije pedig könnyedén a sokszorosára nőhet a hó végén.
Valósak a rezsibiztos számai?
Németh Szilárd rezsibiztos közölt pár számot, de azt nem tudjuk pontosan, hogy mi alapján.
Szerinte az átlagos fogyasztó
- villanyszámlája 7 750 forint helyett 53 ezer forint lenne,
- gázszámlája 15 800 forint helyett 131 ezer forint lenne piaci alapon.
Ugyanezt a két számot ismétli meg a kormány tájékoztatója is. Ebből kijön két szám: 252,4 forintos kilowattóránkénti és 910 forintos köbméterenkénti ár. Ebből mi kiszámoltunk egy durva sávos táblázatot, mennyire nő majd meg a rezsiszámla, de igazából
amíg nincs végrehajtási rendelet, addig ez csak egy nagyon távoli becslésre és idegeskedésre jó.
És a rezsiszámlákon minden hónapban szereplő adatok, hogy ki mennyit takarított meg a rezsicsökkentéssel, köszönőviszonyban sincs ezekkel az adatokkal.
Mindenesetre a kormány eddig sem többletinformációkkal, sem végrehajtási rendelettel nem készült. Az elmúlt években többször előfordult, hogy előzetes bejelentés nélkül, éjjel kikerült valami a Magyar Közlönybe, de a rezsiügyek bejelentése óta semmi érdemi.
Valószínűleg a háttérben gőzerővel dolgoznak azon, hogy valami észszerű, kiszámolható keretbe tereljék a rezsiemelést úgy, hogy a törzsszavazói bázist ne veszítsék el. Mert a rezsi emelését nagyon nehéz rezsicsökkentésnek eladni.
És ha valamiben a Fidesz nagyon profi, az a szavazói bázis folyamatos monitorozása.
Nem kizárható, hogy akkora lesz a szavazóbázison belüli felháborodás, hogy végül alapjaiban változik a rendszer:
- magasabban húzzák meg az átlagfogyasztást,
- nem háztartásonként, hanem személyenként határozzák meg,
- a fogyasztás függvényében sávossá alakítják a rendszert
De ezek is csak ötletek, a kormány nem sieti el a kommunikációt. A lakosság egyelőre alig tud valamit, pedig két hét múlva gyökeresen kell megváltoztatni fogyasztási szokásainkat. Itt írtunk róla hosszabban, hogyan lehet spórolni a rezsin.
És amit nem tudunk
És akkor jöjjön a rengeteg minden, amit nem tudunk, pedig nagy szükségünk lenne rá. Bennünk is kérdőjelek vannak és számos olvasói levelet is kaptunk kérdésekkel.
- Éves vagy havi elszámolás lesz? A fűtési időszak miatt nagyon nem mindegy. (Frissítés: a kormányzati tájékoztatóból az olvasható ki, hogy éves, de ez is értelmezés kérdése.)
- A piaci árat ki, hogyan, mikor számolja?
- Amikor a világpiaci árat átszámolják a forintra, a forint mikori árfolyamát veszik alapul? A harmatgyenge és folyamatosan újabb és újabb mélypontot megütő forint esetében nem mindegy.
- Tudjuk majd előre, hogy egy hónap végén milyen energiaár alapján fizetünk?
- A rezsiszámlák két nagy tételéből csak az energiadíj nő meg, vagy a rendszerhasználati díj is? Utóbbit is a fogyasztás alapján számolják, de nem feltétlenül kellene nőnie az energiadíjjal.
- Az átalánydíjat fizetők esetében hogyan számolják ki a fogyasztást?
- Leolvassák az összes mérőt a korlátozott rezsicsökkentés indulásakor?
- Aki villannyal fűt és gázt nem használ, az kap valami kedvezményt?
- A nagycsaládosok kapnak extra gázkvótát, de vajon a villany után is?
- Egy és két gyerek után nem adnak kedvezményt? Csak három után?
- Mit jelent a gyakorlatban, hogy a távhősök továbbra is rezsicsökkentett áron fizetnek, és ők miért kivételezettek?
- A napelemet használók, akik szaldós elszámolásban vannak az áramszolgáltatókkal, mi alapján fizetnek?
- Hogyan viselkedik az árszabás, amikor normál villany mellett kedvezményes vezérelt árammal működik a bojler/villanykazán?
- A vezérelt fogyasztás is benne van az átlagban?
- Az előrefizetős mérővel rendelkezők esetében hogy alakul a rezsicsökkentés?
- Akinek két vagy több helyen van fogyasztásmérője, esetleg egy helyen kettő, az összevontan fizet?
- Mi lesz a kkv-k rezsicsökkentésével?
Ezek a legfontosabb kérdések, amiket nem tudunk. Amint a kormány közöl valamit, a Magyar Közlönyben megjelenik a jogszabály, azonnal írunk róla.