A szankciókat okolják, de a Mol javaslatára léptek. A jövő év elejére térhet vissza a piac a normál kerékvágásba.
A kormányinfó alatt cikkünket frissítettük az újabb információkkal.
A Mol arról tájékoztatta a kormányt, hogy import nélkül nem tudja biztosítani az ország üzemanyag-ellátását. A kormány ezért a Mol javaslatára megszünteti a benzinárstopot – jelentette be Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter kedd este rendkívüli kormányinfón.
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója is részt vett a tájékoztatón. Azt mondta, másfél-két hónapig is eltarthat, mire újra visszaáll az ársapka bevezetése előtti piaci állapot. Ez a Mol szerint azt jelenti, hogy a Mol látja el a piac 70 százalékát és 30 százalékot hoznak azok a szereplők, akik az árkorlátozás miatt leépítették az importot.
Az árstop kivezetése 23 órakor életbe is lépett. A piaci ár a Molnál: a 95-ös benzin 641 forint, 699 a dízel.
Gulyás azt mondta, számoltak azzal, hogy a lépéssel emelkedni fog az infláció. Arra a kérdésre, hogy a kormánynak van-e abban felelőssége, hogy benzinhiány alakult ki, Gulyás nem válaszolt.
Azt mondta, 13 hónapig élt az árstop és ez fontosabb, minthogy pár napig akadozott az ellátás. Az áremelkedést, ami miatt az árstopot be kellett vezetni, az orosz agresszióra adott szankciókkal indokolta (a háború február végén indult, tehát 10 hónapja).
Gulyás azt mondta, hogy a szankciók miatt kellett lépniük, ebben gyakorlatilag Hernádi is egyetértett vele.
Biztos, hogy jó pár hétbe beletelik, amíg az import visszaépül. Hernádi szerint ez maximum két hónapig is eltarthat.
A hétvégén megindult a pánikvásárlás, elterjedt, hogy a kormány a benzinárstop kivezetésére készül. Ezért már a nagyobb városokban és Budapesten is rengetek benzinkúton alakult ki hiány, a Mol-kutak negyedénél nem volt üzemanyag.
A többi árstop marad?
Gulyás azt mondta, általánosságban nem jó, ha árkorlátozást kell bevezetni, és az árstopokat csak addig érdemes fenntartani, amíg nem alakul ki hiány. A kormány vizsgálja folyamatosan, hogy fennáll-e ilyen helyzet.