A világ legnagyobb rákkutató központjának van egy ígéretes gyógyszerjelöltje. Egy magyar cég technológiájával derítenék ki, hogy milyen ráktípusra célozzanak vele. A kutatás is izgalmas, de nagy üzletet is csinálhat vele a Turbine csapata.
Világszinten a rákkutatás legnagyobb magánfinanszírozójának számít a Cancer Research UK, a hozzá tartozó Cancer Research Horizons (CRH) és a magyar rákkutató startup, a nemrég 20 millió eurós befektetési kört záró Turbine AI most partnerségi megállapodást kötöttek – erről az érintettek számoltak be.
Innovációs motor a világ legnagyobb rákkutató centruma mögött
A CRH a rákkutató központ „innovációs motorja”, az onkológiai gyógyszerkutatásra, -fejlesztésre és -forgalmazásra szakosodott vállalat. Leegyszerűsítve ahhoz értenek nagyon, hogyan legyen a tudományos áttörésekből minél hamarabb a betegek számára elérhető terápia.
A magyar Turbine AI saját, Simulated Cell névre keresztelt szimulációs platformot fejleszt. Ennek lényege, hogy a rákgyógyszer-kutatás valamennyi fázisát egy szimulációs szoftver segítségével képesek sokkal hatékonyabban lefolytatni.
Sőt, maga a platform eleve olyan gyógyszercélpontokat is képes volt már megjelölni, amit más technológiával nem, vagy csak nagyon nehezen érhettek volna el. Ebben a megközelítésben a Turbine egyedinek számít a piacon és tudományos eredményeik is igen meggyőzőek. Így a világ egyik legnagyobb onkológiai gyógyszergyártója is – az amerikai Merck (MSD) – ott van már a befektetőik között.
Persze nem a Turbine az egyetlen biotechnológiai startup, amely beszállítói pozícióra tör a gyógyszeriparon belül. Ebben a versenyben pedig kulcsfontosságú, hogy milyen iparági partnerségeket képesek kötni a versenyzők. A mostani bejelentés ezért nagyon fontos mérföldkő a Turbine-nak.
Az a szint a cél, amit eddig még senki sem tudott elérni
A magyar csapat platformjával a CRH egy már meglévő gyógyszerjelöltjét – az ún. CRT’2199 jelű vegyületet – fejlesztik majd tovább. A CDC7 fehérje nagyon fontos szerepet játszik a sejtosztódás szabályozásában normál esetben, azonban ha ez a fehérje „rosszul működik”, akkor az rákos sejtek kialakulásához és elburjánzásához vezethet. A rákkutatásban éppen ezért komoly igény van egy CDC7-gátlóra.
Ilyen irányba sokan fejlesztenek gyógyszereket. A CRH kutatási programjában elindított vegyület egy az ígéretes versenyzők közül.
A cél, hogy ez legyen az első CDC7-gátló, ami eljut a klinikai III. fázisba. Ezen az úton pedig sokat segíthet a magyar technológia.
Együtt arra keresik a választ, hogy a CRT’2199 milyen betegcsoportokban ad megfelelő választ és hogy eleve milyen rákbetegségek esetén működhet hatékonyan. A válaszokat a Turbine szimulációs platformja adja meg. A megállapodás értelmében a Turbine majd részesülhet a bevételekből, ha a sikeres fejlesztést követően a gyógyszer forgalmazásba kerül.
Rákkutatás: gyorsabban és mélyebben
„Tudjuk, hogy a CDC7-gátlók óriási potenciállal rendelkeznek a rákellenes terápiákon belül, de eddig komoly kihívás volt megtalálni, hogy mely betegcsoportok esetében jöhetnek szóba. Ezért is örülünk, hogy a Turbine-nal együttműködve új betegkiválasztási stratégiákat dolgozunk ki a CDC7-gátló vegyületeinkhez. A Turbine egyedülálló képességeivel megtámogatva reméljük, hogy újszerű betekintést nyerhetünk e gyógyszerjelöltek aktivitásába, és közelebb hozzuk azt a napot, amikor ezek a gyógyszerek a rászoruló betegek javát szolgálják majd” – mondta Tony Hickson, a Cancer Research UK és a Cancer Research Horizons üzleti igazgatója.
Fontos, amit kiemelt. A platform nem csak hatékonyabbá teszi a kutatást,
a Turbine eleve mély biológiai megértésre törekszik a gyógyszerfejlesztései során, ennek rendeli alá a mesterséges intelligenciát is.
„A Turbine technológiája egyedülálló lehetőséget biztosít arra, hogy olyan mértékben és sebességgel nyerjünk betekintést a rákos sejtek viselkedésébe, amely hagyományos gyógyszerkutatási környezetben nem érhető el” – mondta Veres Dániel, a Turbine tudományos igazgatója és társalapítója. „Alig várjuk, hogy a Cancer Research Horizons-szal együttműködve azonosíthassuk a CDC7-gátlói számára megfelelő betegpopulációkat, és felgyorsíthassuk klinikai fejlesztésüket, annak érdekében, hogy a lehető leggyorsabban fontos, új terápiás lehetőségeket juttassunk el az arra rászoruló betegekhez.”
A mostani mellett a Turbine szimulációját a Bayer gyógyszeróriás és két másik, globálisan a top 20-ba tartozó gyógyszercég is használja már.
Borítókép: Nagy Szabolcs, a Turbine AI társalapító-CEO-ja. Fotó: Sebestyén László/Forbes.hu