Egy átfogó kutatásban a két dózissal beoltott lakosság védettségét elemezte az angol népegészségügyi hivatal.
A Pfizerrel beoltottak 88 százaléka, az Astrazenecával beoltottak 67 százaléka szerzett védelmet a koronavírus delta variánsával, illetve annak tüneteivel szemben – publikálta a New England Journal of Medicineben kutatása eredményeit a brit Public Health England. A szervezet megjegyzi, hogy ez csak enyhe hatásfokcsökkenés az eredeti alfa variánssal szembeni védettséghez képest – számolt be róla a Reuters.
Az Astrazeneca esetében ez nagyobb hatásfok, mint amit a klinikai vizsgálatok alapján vártak az oltástól – írja a tanulmány.
Egy izraeli kutatás korábban arra jutott, hogy a kétdózisú oltások kevésbé védenek a fertőzés enyhe tüneteinek megjelenésétől, ugyanakkor a súlyos betegség elleni védelemben hatékonyabbnak bizonyultak.
Egy dózis nem dózis
A kutatás azt is vizsgálta, hogy mire számíthatnak azok, akik csak az első dózist vették fel. Ebben az esetben
a Pfizer százalékban, az Astrazeneca pedig az oltottak százalékában mutatott védelmet, a vírus delta variánsának fertőzőképességéhez miatt az emberek nagyobb kockázatnak vannak kitéve.
Más vakcinák
Laboratóriumi körülmények között végzett vizsgálatok szerint az egydóziusú Johnson & Johnson oltóanyag (Janssen) is megfelelő védelmet nyújt a delta variánssal szemben.
Korábban a Forbes.hu is beszámolt róla, hogy hatékonysága és előnyei ellenére a Janssen vakcina nem robbantott bankot.
Az Aljazeera idézi, hogy az orosz Szputnyik oltásnál is az első megismerhető orosz kutatások 90 százalékos hatékonyságot mutatnak a vírussal szemben, igaz, szintén nem szélesebb lakossági mérések alapján.
Borítókép: CDC / Unsplash