A pályaelhagyó pedagógusok száma úgy nő, mint Mészáros Lőrinc vagyona – hangzott el a tanárokért tartott október 23-i tüntetésen Budapesten. Rögtönzött kutatásunkból kiderül: mindkét mutató emelkedett az utóbbi években, ám csak közepesen erős az együttmozgás.
Október 23-án, vasárnap délután szolidaritási tüntetést tartottak Budapesten a tanárokért és az oktatás jövőjéért. A demonstrációt az ADOM Diákmozgalom és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete hirdette meg és több tízezren (a szervezők szerint nagyjából 80 ezren) vettek részt rajta. A menet a Kálvin térről a Műegyetem rakpartra vonult át, ahol a pedagógus-szakszervezetek képviselői mellett tanárok és diákok is felszólaltak.
Egy Szombathely környékén élő gimnazista, Bozai Ákos fogalmazott úgy a színpadon elmondott beszédében, hogy a magyar oktatási rendszer zuhanórepülésben van,
„a pályaelhagyók száma úgy nő, mint Mészáros Lőrinc vagyona”
Milyen oktatás az, ahol a kémiát tesitanár tartja? Ha kirúgják a biológiatanárainkat, ki fogja felkészíteni az orvosi pályára készülőket? – tette fel a kérdést a Telex.hu tudósítása szerint.
Valóban így lenne?
Találó a hasonlat, de tényleg így áll a helyzet? Nos, alapvetően igen, hiszen mindkét érték emelkedett az utóbbi években, ám a hosszabb távú tendenciák két külön történetet rajzolnak ki.
Kezdjük a pályaelhagyó tanárokkal! Sajnos nincsen konkrét nyilvántartásunk arra, hogy hány pedagógus helyezkedett el iskolákban (vagy végzett az egyetemen), hogy aztán az utóbbi években felhagyjon ezzel a hivatással. A jelenséget ugyanakkor jól közelíti az oktatásban nyilvántartott betöltetlen álláshelyek száma, amit a Központi Statisztikai Hivatal vezet. (Az időközben nyugdíjba vonuló idős pedagógusok, valamint az újonnan létrehozott és nem a távozók pótlására meghirdetett állások torzíthatják a statisztikát.)
Ez alapján 2017-ig enyhén még csökkent is az üres álláshelyek száma az oktatásban, ám azóta egyre meredekebben ível felfelé. Tavaly már csaknem 6000 pedagógust kerestek hiába az iskolákban.
Mészáros Lőrinc vagyonára már évek óta adunk becslést a magyar Forbes szerkesztőségében. A leggazdagabb magyarok listáját legelőször 2014-ben állítottuk össze, akkor még nem fért be a top 33-ba a milliárdos.
- 2015-ben debütált a listán, 24,4 milliárd forintos becsléssel,
- két év múlva pedig már a százmilliárdos klubba is belépett, 105,7 milliárdnyi vagyonával.
- A legbrutálisabb gazdagodást 2018-as listánkon könyvelhette el, 276 milliárd forinttal gyarapodott és már 381,3 milliárd forintnál járt a vagyona.
2018 és 2020 között egyébként egészen hasonló ütemben változott a két mutató, tavaly ugyanakkor a pedagógushiány még égetőbbé vált, miközben Mészáros vagyona az addigi gazdagodásához képest alig növekedett, 479-ről 488,1 milliárd forintra emelkedett.
Rögtönzött kutatásunk alapján tehát kijelenthetjük, hogy az utóbbi években
valóban egy irányba változott a két mutató, ám csak közepesen erős az együttmozgás.