Tizenkét magyar térség egyedi pálinkája kapott már uniós védelmet, ezúttal a madarasi birspálinka.
Az Európai Bizottság döntése szerint a Madarasi birspálinka védett elnevezés lett az Európai Unióban – közölte az Agrárminisztérium az MTI-vel. A Bács-Kiskun megyei párlat ezzel a pálinkafogyasztók által elismert sorba került, eddig védettséget kapott a
- Békési szilvapálinka,
- Göcseji körtepálinka, Gönci barackpálinka,
- Homokháti őszibarack pálinka,
- Kecskeméti barackpálinka,
- Nagykörűi cseresznyepálinka,
- Nagykunsági birspálinka, Nagykunsági szilvapálinka,
- Pannonhalmi törkölypálinka,
- Sárréti kökénypálinka,
- Szabolcsi almapálinka,
- Szatmári szilvapálinka,
- Újfehértói meggypálinka,
- Vasi vadkörte pálinka
- valamint védettséget élvez a törkölypálinka, mint gyűjtőnév
Csak a helyi
A Madarasi birspálinka előállítása a Bács-Kiskun megye területén lévő kereskedelmi pálinkafőzdékben, kizárólag erről a területről származó birsből történhet.
A Madarasi birspálinka alapanyagát adó birs számára kiváló környezetet biztosít a napfényben gazdag éghajlat és a laza, könnyen felmelegedő homoktalaj. A Madarasi birspálinka készítése során különleges lépés, hogy a birset feldolgozás előtt utóérlelik, így a gyümölcsben az aromaanyagok tovább koncentrálódnak, ezzel is biztosítva a pálinka egyedi ízvilágát. Mint írják:
a Madarasi birspálinka illatában telt, – ízében is – kompótos jegyeket hordoz, amelyet a birs citrusossága erősít fel, édes ízhatású, lágy és selymes karakterű.
A 2013 óta a Hagyományok-Ízek-Régiók (HÍR) védjegyet használó Madarasi birspálinka kimagasló minőségét számos hazai és nemzetközi pálinkaversenyen elnyert díj is bizonyítja.
Borítókép forrása: Facebook // Madarasi Pálinkaház