Tovább élénkül az ingatlanpiac 2025-ben, de ez nem jelenti azt, hogy tartósan visszatér a korábbi, a pandémia időszakáig tartó aranykorszak.
Mi történt? Egyetértenek az ingatlanpiac szereplői abban, hogy jó éve lesz jövőre az ingatlanpiacnak, ám hogy pontosan mennyire jó, az a feszültségekkel teli bizonytalanság miatt még kérdéses – így foglalhatók össze a zenga.hu ingatlanközvetítői konferenciáján elhangzottak az ingatlanportál Forbes.hu-nak is eljuttatott közleménye szerint.
Kontextus. Az optimizmus alapja, hogy az elmúlt évek ingatlanpiaci recessziója véget ért, már 2024-ben élénkült az ingatlanok iránt a kereslet, illetve a tranzakciószám is megugrott, még ha nem is érte el a 2019-es szintet. „A lakáspiac élénkülése elindult és jövőre is folytatódni fog, ugyanakkor a korábban tíz éven keresztül tapasztalt aranykor nem tér vissza” – hangsúlyozta a konferencián Tardos Gergely. Az OTP Elemzési Központ igazgatója előadásában elmondta, a lakáspiacot meghatározó tényezők zöme – a makrogazdasági környezet, a háztartások jövedelme, a hitelkamatok és a támogatások – a vártnak megfelelően kedvező irányba mozdul.
Azzal számol, hogy az idén tapasztalt 12 százalékos áremelkedés folytatódik, 2025-ben 10 százalékos ingatlanár-növekedés várható.
Miért fontos ez? Jelenleg nagy a feszültség és a bizonytalanság, sokan kivárnak, nem tudják eldönteni, mivel járnak jobban: ha most adnak el, vásárolnak, vagy ha megvárják vele a jövő évben életbe lépő intézkedések hatásait, amikor viszont az árak magasabbak lesznek a jelenleginél. Florova Anna, az OTP Bank Retail Hitelezési Tribe ügyvezető igazgatója viszont a konferencia kerekasztal-beszélgetésén azt hangsúlyozta, „olyan egyensúlyi helyzetben vagyunk, hogy akár használt, akár újépítésű lakásról van szó, érdemes most lépni, mert az árak jövőre emelkedni fognak”.
Mi jön ezután? A legnagyobb áremelkedés az ingatlanpiaci szakértők szerint az újépítésű lakások esetében várható, mert a kínálatban nincs érdemi bővülés. Kosztolánczy György, az Otthon Centrum vezérigazgatója szerint ezért 2025 végére az újépítésű lakások átlagos négyzetméterára a mostani 1,5 millió forintról 2 millió forintra fog emelkedni.
„Már most is vannak olyan kerületek, ahol 2-4 millió forintba kerül egy négyzetméter. A lélektani áttörés már megtörtént”
– tette hozzá. Ugyanígy érvelt dr. Hartlieb Balázs, az OTP Ingatlanpont ügyvezetője is, szerinte főleg a budai és a 13. kerületi beruházások esetében lesz még jellemző a 2 millió forint feletti átlagos négyzetméterár, illetve szerinte azon nagyvárosok újépítésűingatlan-árai sem maradnak majd el a fővárosiétól, ahol nagyberuházások indultak el az elmúlt években.