2020-ban és 2021-ben tucatnyi vagyonkezelő alapítványba szervezte ki a kormány addig állam által tulajdonolt részvénypaketteket. Idén két alapítvány is 36 milliárd forintos osztalékkal lehet gazdagabb.
A Mol és a Richter várhatóan csúcsosztalékot fizetnek idén, így csak a két cég vonatkozásában 90,8 milliárd forintnyi osztalékot vehetnek fel az állam helyett azok a vagyonkezelő alapítványok, ahová kiszervezték az állami részvénypaketteket.
A 24.hu szerint
- a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC) 36 milliárd,
- a Corvinus Egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány (MUC) 36 milliárd,
- a Mol–Új Európa Alapítvány 15 milliárd,
- a Semmelweis Egyetemet fenntartó Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány pedig 3,8 milliárd forintnyi osztalékot vehet fel az államtól kapott részvénycsomag révén.
Mi a terv az osztalékkal?
Amennyiben az igazgatóságok előterjesztései szerint történnek az osztalékkifizetések a Molnál és a Richternél, vagyis 36–36 milliárddal gyarapodhat az MCC és a MUC, akkor
a kifizetés közel 8 milliárd forinttal haladja meg az előző évi rekordosztalékot,
írja a lap. Megkérdezték az alapítványoktól, mire fordítanák a pénzt, eszerint
- a MUC a Corvinus hosszú távú fenntartására, fejlesztésére, az egyetem működtetésére, ösztöndíjakra, beruházásokra fordítaná;
- az MCC bevételeit diákok oktatására, az intézmény működésére fordítja;
- az Új-Európa Alapítvány a rendelkezésére álló forrásokat stratégiai céljainak megvalósítására, pályázatok és szakmai partnerségek kialakítására használja fel.