Jamie Oliver gasztróbirodaloma valószínűleg összeomlott, több mint 1000 állás lehet veszélyben – írja a brit The Guardian. A cégben 23 angliai Jamie’s Italian van, valamint a Fifteen és a Barbecoa Londonban, illetve a Jamie’s Diner a Gatwick reptéren – mondja a KPMG, amit csődgondnoknak jelöltek ki az ügyben. A cégcsoportnak komoly portfóliója van a szigetországon kívül is 25 étteremmel. Megtudtuk, mi lesz a magyar éttermekkel.
Frissítés
A csőd bejelentése után egy nappal interjút készítettünk a brit sztárszakács magyar partnerével, Zsidai Roy-jal.
Ez benne volt a pakliban. Este aztán felhívott Jamie Oliver is – exkluzív interjú
Két hely Budapesten, egy Bécsben
A Jamie’s Italian magyar és osztrák éttermeit üzemeltető Zsidai Csoporttól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy az angol éttermek csődje nem érinti az amúgy profitábilisan működő nemzetközi hálózatot – ezt egy belső kommunikációs csatornán Londonból erősítették meg nekik. Az angol éttermek külön céghez tartoznak, ez az, amelyik adósságot halmozott fel, és amely már két évvel ezelőtt is tőkeinjekcióra szorult. A nemzetközi terjeszkedést viszont külön cégen keresztül helyi partnerek bevonásával intézték, ezek a helyek, így a budapestiek jól mennek. A láncnak összesen 25 étterme van az Egyesült Királyságon kívül (hogy pontosan mely helyeket érinti a csőd, lásd a cikk végén).
A Zsidai Csoport a budai Várnegyedben működtet jelenleg egy Jamie’s Italian éttermet, a pesti bulinegyedben pedig egy Jamie Oliver’s Pizzeriát, Bécsben hozzájuk tartozik a Jamie’s Italian Vienna Downtown is. Úgy tudjuk, egyelőre az is biztos, hogy marad a név és a Jamie’s márka.
Nagy-Britanniában nem bírták a konkurenciaharcot
Maga Oliver azt nyilatkozta a The Guardiannek: “Nagyon sajnálom ezt a fejleményt, szeretném megköszönni a teljes csapatnak és a beszállítóinknak, akik több mint egy évtizeden keresztül beletették szívüket lelküket ebbe az üzletbe. Megértem, mennyire nehéz ez minden érintettnek. Szeretném megköszönni az összes vásárlónak, aki támogatott minket az elmúlt évtizedben, öröm volt szolgálni önöket”.
A Jamie’s Italian éttermek 2008-ban nyitottak az Egyesült Királyságban.
A cégcsoport potenciális felvásárlókat keresett az elmúlt hónapokban, miután Oliver úgy döntött, hogy eladja az éttermeket, mivel nagyon erős lett a konkurenciaharc a szigetországban. Az éttermek forgalma 11 százalékkal csökkent az elmúlt évben, 101 millió fontra – be is zártak 12 éttermet, és elbocsátottak 600 alkalmazottat. Tavaly a láncot csak az mentette meg a csődtől, hogy az utolsó pillanatban egy 17 milliós fontos tőkeinjekciót kapott, ebből 13 millió fontot maga a tulajdonos tett be. Az étterem lánc igen rossz évet zárt tavaly, közel 20 millió fontos veszteséget halmoztak fel.
Olivert még 1997-ben fedezték fel, amikor egy River Cafe nevű helyen dolgozott Londonban, és ott járt egy tévéstáb. Ezután saját műsort kapott The Naked Chef néven. Nevére saját étteremláncot és tévét is épített, több-kevesebb sikerrel (korábban elismerte, hogy üzleti vállalkozásainak 40 százaléka nem jött be). Jól mennek viszont szakácskönyvei és tévés show-i, de lincencelős biznisze, amihez konyhaeszközök és egyéb használati tárgyak tartoznak, szintén zsugorodott tavaly.
A The Guardiannak a KPMG nem kívánt amúgy bővebben nyilatkozni az ügyről.
Ezeket a helyeket érinti a csőd, valószínű, hogy hamarosan bezárják ezeket
A The Guardian megszerezte a listát, mely éttermek érintettek a csődben.
Jamie’s Italian
London, Angel
London, Covent Garden
London, Hilton Tower Bridge
London, Piccadilly Circus
London, Victoria Street
London, Pizzeria, Victoria Street
London, Westfield, Shepherd’s Bush
London, Westfield, Stratford
Birmingham, Bullring
Brighton, Black Lion
Cambridge, Wheeler Street
Cambridge, Pizzeria, Wheeler Street
Cardiff, St David’s shopping centre
Edinburgh, Assembly Rooms
Gatwick, North Terminal
Glasgow, George Square
Guildford, Friary Street
Liverpool, Paradise Street
Leeds, Park Row
Manchester, King Street
Nottingham, Low Pavement
Oxford, George Street
York, Lendal Cellars
Barbecoa
London, City
Fifteen
London, Old Street
Jamie’s Diner
Gatwick, South Terminal
Címlapról ajánljuk
Kínából kap kihívót a Starbucks: az alapítónak 20 hónap se kellett, már dollármilliárdos