Évek óta nem akartak olyan sokan külföldön gyógyítani, mint 2022-ben.
2022-ben összesen 789 magyarországi orvos igényelt hatósági bizonyítványt külföldi munkavégzés miatt. Páva Hanna, az Országos Kórházi Főigazgatóság Humánerőforrás-fejlesztési Igazgatóságának vezetője a Magyar Kórházszövetség kongresszusán elmondta:
- ebből 367 fő olyan külföldi volt, aki nálunk tanult,
- 422-en ugyanakkor magyar állampolgárként (vagy tartósan Magyarországon élő külföldiként) kérelmezték a külföldi munkavégzést.
A számok az elmúlt években enyhén emelkedő tendenciát mutatnak. Míg tavaly 789 esetben adtak ki ilyen igazolást, addig 2021-ben 733, 2020-ban 702 fő igényelt, idézi a Napi.hu a Medicalonline.hu beszámolóját.
Legutóbb 2017-ben közelítette meg a 800-at a külföldi gyógyítást választó orvosok száma.
Csörte az orvosi kamarával
A kormány legutóbb törvénnyel ment neki a Magyar Orvosi Kamarának. A két legfontosabb lépés: elvették tőlük az etikai ügyeket és megszüntették a kötelező tagságot is. A MOK kampányt indított, végül a tagok kétharmada maradt. A tagság ugyan csökkent, de ez erős legitimációt adott a kamarának így is. Múlt héten úgy tűnt, finomodott az álláspontjuk és ismét konstruktív irányba fordulnak a tárgyalások, kérdés, hogy az orvosok munkaidejének ellenőrzése mennyire lesz olaj a tűzre.
Ennek ellentmond a Belügyminisztérium legújabb terve, miszerint év végéig valamennyi állami kórházban új beléptető rendszert vezetnek be. Blokkolóórával és videofelvételekkel is ellenőriznék az egészségügyi dolgozók munkaidejét. A tárca indoklása szerint azért, hogy „akinek nyolc órát fizetünk, az legyen benn nyolc órát”.