Vannak, akik elzárkóznak a nyilvános állásfoglalástól. Egyelőre közös kép se készült a vezetőkről Balin.
Megkezdődött kedden a gazdasági nagyhatalmakat tömörítő G20-csoport csúcstalálkozója Balin, melynek domináns témáját az ukrán-orosz konfliktus adja. A résztvevők véleménye ugyanakkor nem egyezik a háború kapcsán, ami áthidalhatatlan nézeteltéréseket okozhat a csúcstalálkozó céljait illetően.
Az Axios összefoglalója szerint:
- Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a G20-ak előtt tartott keddi beszédében kijelentette: „Véget kell vetni a háborúnak.”
- Charles Michel, az Európai Tanács elnöke arról beszélt, hogy a mostani G20 találkozó az egyik legnehezebb, amit valaha tartottak. „Az orosz-ukrán háború mindannyiunkra hatással van, függetlenül attól, hogy a világ mely részén élünk” – közölte.
- Az orosz agressziót az európai döntéshozókhoz hasonlóan többen is elítélték, így tett többek között Joe Biden amerikai elnök és Thomas Baching, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke is.
Vannak azonban olyan, G7-en kívüli nemzetek, akik elzárkóznak a nyilvános állásfoglalástól. A G20-akat fogadó Indonézia elnöke, Joko Widodo nyitóbeszédében már úgy fogalmazott: az összefogáson túl nincs más lehetőség arra, hogy a világ megmeneküljön.
Szerinte a G20-nak a globális gazdasági fellendülés katalizátorának kell lennie. „Nem szabad hagyni, hogy a világ részekre osztódjon, vagy egy újabb hidegháború robbanjon ki” – mondta.
Az orosz agressziót nyíltan nem elítélő országokról érdemes tudni, hogy nem igazán alkotnak egységes tömböt. Narendra Modi indiai miniszterelnök és Hszi Csin-ping kínai elnök például egyenesen kerülik a háború minősítésére vonatkozó megjegyzéseket.
Ami igazán érdekes, hogy a találkozó résztvevőiről nem jelent meg eddig egyetlen csoportkép sem, aminek oka vélhetően az, hogy egy fotó sem utalna arra, hogy a világ vezetői képesek voltak legyőzni a háború kapcsán felmerült megosztottságukat.