A háború és az energiaválság ellenére nagyon jó évet zárt az Opus Global. Mészáros Lőrinc tőzsdei cégcsoportja 500 milliárd forint fölé tornázta a bevételét. Az osztalékfizetéssel azért elég óvatosan bánnak.
Közzétette az Opus Global Nyrt. a 2022-es éves jelentéseit – közölte a vállalat. A Mészáros Lőrinc cégcsoportja a konszolidált (tehát az Opus-leányvállalatokat is magába foglaló) eredmények szerint kiemelkedően jó évet zárt a háború és az energiaválság ellenére is.
- A működési bevétel a 2021. évi 308-ról 535 milliárd forintra nőtt,
- az EBITDA (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti nyereség) pedig 45-ről 74 milliárdra emelkedett.
Az adózott eredmény már nem alakult ilyen szépen, bár a veszteséges működés így sem fenyegeti a Mészáros-vállalatot: 42 milliárdról csaknem a felére, 22 milliárdra csökkent a nyereség. A visszaesést az okozza, hogy 2021-hez képest tavaly a pénzügyi műveletek eredménye a töredékére szakadt be.
Nyereség van, osztalék nincs
Az Opus csoport közleménye szerint a cégóriás öt divíziója (energetika, ipar, mezőgazdaság és élelmiszeripar, turizmus, vagyonkezelés) masszív alapot nyújt a további eredményes működéshez.
Ezt a kijelentést ugyanakkor árnyalja, hogy az Opus Global igazgatósága (a korábbi évekhez hasonlóan) idén sem tervez osztalékot fizetni a részvényeseknek.
Ezt a vállalat finanszírozásának biztosításával indokolják: a reálgazdaság kedvezőtlenül alakult az elmúlt időben, ráadásul a vállalati kötvénykibocsátás kapcsán is teljesíteni kell a kötelezettségeiket.
Az Opus Global részvényeinek 49 százaléka forog közkézhányadon, a maradék 51 százalékot Mészáros Lőrinc közvetlen és közvetett érdekeltségei birtokolják. Mészáros vagyona a Forbes legfrissebb becslése szerint 436,5 milliárd forint. Ezzel évek óta először lecsúszott a milliárdoslista éléről és már „csak” a 3. leggazdagabb magyar.