Németországban akár az általános oltási kötelezettséget is bevezethetik, az erről szóló javaslat még idén elkészül, és 2022 február végén-március elején életbe is léphet. A lépést azzal indokolják, hogy az önkéntes alapú rendszerben nem élnek elegen az oltás beadatásának lehetőségével ahhoz, hogy kialakulhasson a teljes lakosság védettsége a covid ellen.
A kancellári tisztség várományosa, Olaf Scholz és az ügyvezető kormány úgy látja,
további intézkedések szükségesek az újonnan regisztrált fertőződések napi számának, és a kórházakra nehezedő nyomás mielőbbi csökkentéséhez,
írta az MTI.
Az ügyvezető szövetségi kormány szóvivője, Steffen Seibert közleménye szerint az ügyvezető kormány, a várhatóan december elején megalakuló új kormány és a járványügyi védekezés gyakorlati ügyeiben illetékes tartományi kormányok vezetőinek informális egyeztetésén egyetértettek abban, hogy a világjárvány negyedik hulláma “rendkívül súlyos, egyes térségekben drámai helyzetet teremtett az egészségügyi rendszerben”, és ez határozott fellépést követel.
A szóvivő hozzátette: további feladat, hogy az egészségügyben és a szociális ellátásban dolgozókra vonatkozó oltási kötelezettségről szóló döntés mellett
előkészítsék „az általános oltási kötelezettségről szóló mihamarabbi döntést” is.
A kormányra készülő koalíció – az SPD, a Zöldek és a liberálisok (FDP) – tervei szerint február végén, március elején vezethetik be a kötelezettséget. Az oltás beadatásának elmulasztása elsőként még nem büntetéssel, hanem figyelmeztetéssel járna, a pontos részleteket később dolgozzák ki.
A covid-helyzet súlyosbodásával és az omikron-variáns megjelenésével párhuzamosan egyre több ország tervez oltásszigort. Görögországban már eddig is korlátozásokat írtak elő az oltatlanoknak, a 60 felettieknek januártól pedig kötelező lesz az oltás. A csehek is mérlegelik a kötelező oltást, számos országban, például Olaszországban pedig egyre több korlátozás érinti az oltatlanokat.
Kapcsolódó:
A Szputnyikosok az új uniós utazási szabályokat is kenhetik a hajukra