Évtizedes csúcsra repült az olajár, a 15-18 százalékos emelkedés oka egyrészt az, hogy az amerikai képviselőház vizsgálja: törvényt fogadna el az orosz kőolaj- és egyéb energiatermékek importjának betiltásáról az ukrajnai háború miatt. Másrészt a világ nagy olajkitermelőinek nincs érdemi puffere, hogy kitermelésük növelésével stabilizálják az árfolyamot.
Oroszország a világ harmadik legnagyobb olajtermelője az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia mögött. Az OPEC+ tagország a Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint tavaly decemberben napi 7,8 millió hordó nyersolajat, kondenzátumot és olajterméket exportált, és olyan kulcsfontosságú üzemanyagokat szállított, mint a dízel, a fűtőolaj, a vákuumgázolaj és a naftaként ismert petrolkémiai alapanyag, a naftát, amely Európába, az Egyesült Államokba és Ázsiába szállít, írja a Portfolio.hu.
A Brent ára jelenleg kilenc százalék pluszban áll, de volt már 18 százalék pluszban is, egészen 135 dollár közelébe emelkedett az árfolyam.
A WTI árfolyama 124,5 dollárig száguldott, ott már több mint 15 százalék pluszban is volt, jelenleg nyolc százalék az emelkedés mértéke.
Ráadásul bőven van még tere az olajár emelkedésének, a befektetők ugyanis nagy volumenben olyan opciókat vásárolnak, amelyek szerint az olaj még tovább drágulhat. Sőt befektetők arra is tettek fogadásokat, hogy
a határidős ár március vége előtt 200 dollár fölé emelkedhet.
Az ICE Futures Europe adatai szerint legalább 200 kontraktust kötöttek hétfőn a májusi Brent határidős ügyletek hordónkénti 200 dolláros vételi opciójára. Az opciók március 28-án járnak le, három nappal a kontraktus elszámolása előtt. A vételáruk 152 százalékkal, hordónként 2,39 dollárra ugrott.
Amerika újabb szankciókat fontolgat
Vizsgálja az amerikai képviselőház annak lehetőségét, hogy törvényt fogadjanak el az orosz kőolaj és egyéb energiatermékek importjának betiltásáról az ukrajnai háború miatt, közölte Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti elnöke egy törvényhozóknak címzett levelében, amely helyi idő szerint vasárnap este került nyilvánosságra.
A tervezett jogszabályban Pelosi szerint hatályon kívül helyeznék az Oroszországgal és Fehéroroszországgal fennálló bevett kereskedelmi kapcsolatokat, és megindítanák Oroszország kizárásának folyamatát a Kereskedelmi Világszervezetből (WTO) is.
Újabb hét: újabb mélyponton a forint
Emelkedik az olajár, újabb lépés a kormánytól