A Forbes 2015 óta állítja össze a legbefolyásosabb magyar nők listáját. A közélet kategóriában Novák olyan bravúrt hozhatott volna össze, amire eddig senki nem volt képes.
A kegyelmi ügy kirobbanása után egy hét alatt fogyott el a levegő Novák Katalin körül. A lemondott köztársasági elnök volt az első nő ezen a poszton Magyarországon, és ő volt a legfiatalabb is, aki beköltözhetett a Sándor-palotába.
Komoly politikai karrier állt mögötte – és előtte is
Novák villámkarriert futott be a politikában, államtitkárból lett miniszter, majd két évvel ezelőtt köztársasági elnök. A kormány egyik legfontosabb ügyének, a családpolitikának volt az arca. Ha a mostani után újabb 5 évre bizalmat kapott volna, még akkor is csak 54 éves lett volna – olyan politikai tapasztalattal és karrierrel a háta mögött, amit ennyi idősen csak nagyon kevesen mondhatnak el magukról. Politikusi mércével egyáltalán nem számított volna öregnek. Nem túlzás, hogy komoly pálya állt előtte. Ennek vetett véget a mostani botrány.
Novák egymás után négyszer volt a legbefolyásosabb magyar nő a közélet kategóriában a Forbes listáján. Erre a bravúrra csak Lévai Anikó, Orbán Viktor felesége volt képes eddig, ő 2015-2018 között állt az élen. Nováknak jó esélye lett volna a címvédésre is, de a lemondásával és a botránnyal minden bizonnyal kiírta magát a legbefolyásosabbak közül úgy, hogy tavaly még ő volt a legbefolyásosabb.
Ekkora bukás még nem történt ebben a kategóriában, amióta a Forbes összeállítja a listát.
Novák, a tehetséges politikusnő
A Novák-Lévai pároson kívül csupán egy szereplő van, akinek sikerült az élen végeznie: ő Máger Andrea. Novákhoz hasonlóan szintén tárca nélküli miniszter volt, ő a nemzeti vagyon kezeléséért felelt, 2019-ben lett az első helyezett. Novák azonban jóval több volt Orbán Viktor kormányfő szemében, mint egy profi végrehajtó-menedzser. Kilenc évvel ezelőtt egy kiszivárgott beszédében a háromgyermekes, sok nyelven beszélő Novákot emelte ki a tehetséges politikusnő példájaként.
Sokáig előkelő helyen volt Varga Judit, egykori igazságügyi miniszter is, aki a Fidesz EP-listáját vezette volna a most nyári európai parlamenti választásokon. A botrány következményeit vállalva, kiírta magát a közéletből. Volt férje pedig azóta NER-ellenes bozótharcba kezdett.
Befolyás korlátokkal
Ahogy azt a listáinknál rendre közöljük, a befolyás a magyar közéletben nem feltétlenül jár együtt autonómiával, azaz komoly saját mozgástérrel. A mostani kegyelmi ügy is megmutatta ezt. Nem felmentve a felelősség alól, a köztársasági elnök körül a levegő épp azért fogyott végül el, mert a férfiak által dominált hatalmi központokban így döntöttek. A Telex és a Direkt36 információ szerint ráadásul az ügy egyik fontos háttérszereplője Balog Zoltán lehet. Ő lobbizhatott K. Endre kegyelmi ügyéért. Balog, aki maga is volt miniszter, fontos politikai mentora volt Nováknak, de a Telex és a Direkt36 forrásai szerint a Sándor-palotára is komoly befolyása volt.
A legbefolyásosabb magyar nőkről szóló 2024-es listát áprilisban publikáljuk majd a Women különszámunkban. A közélet mellett a magyar üzleti életet, a médiát és a kultúrát vizsgáljuk majd meg, itt állítunk fel külön-külön rangsorokat az adott terület legbefolyásosabb női vezetőiről.