Krausz Ferenc Németországban élő magyar születésű fizikus, Pierre Agostini Egyesült Államokban tanító francia fizikus és Anne L’Huillier Svédországban dolgozó szintén francia fizikus kapja az idei fizikai Nobel-díjat a Svéd Királyi Tudományos Akadémia keddi stockholmi bejelentése szerint.
Az indoklás szerint a tudósok az elismerést az elektronok atomon belüli mozgásának vizsgálatát szolgáló attoszekundumos fényimpulzusokat előállító kísérleti módszereikért kapják, számolt be kedden az MTI. A kitüntetettek 11 millió svéd koronán (368 millió forintnyi összegen) osztoznak. A díjat hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át.
Krausz Ferenc 61 éves, 1962-ben született Móron, osztrák-magyar állampolgár.
Számos német és osztrák kitüntetéssel rendelkezik, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) külső tagja, a Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója. Először a BME-n végzett villamosmérnökként, majd az ELTE elméleti fizika szakán is diplomát szerzett 1985-ben. Ezután lézerfizikából doktorált a Bécsi Műszaki Egyetemen és ugyanitt folytatta egyetemi oktatói karrierjét. Húsz éve vezeti a München melletti Garchingban, található Max Planck Kvantumoptikai Intézetet.
Krausz Ferenc kutatócsoportja elsőként állított elő és mért meg attoszekundumos fényimpulzust, és használta fel az elektronok atomon belüli mozgásának feltérképezésére, megalapozva az attofizika tudományát.
Borítókép: A Németországban élő Krausz Ferenc kísérleti fizikusról, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja Münchenben 2015. október 22-én.