A Netflix bevásárolta magát az élő sportközvetítések piacára a népszerű WWE (World Wrestling Entertainment), vagyis a pankráció közvetítési jogainak megszerzésével, írja a Bloomberg.
Mi történt? A WWE „RAW” nevű eseménysorozata kizárólagosan a Netflixen lesz elérhető az Egyesült Államokban, Kanadában, Latin-Amerikában és még más, egyelőre nem megnevezett piacokon.
A WWE belföldi terjesztési jogai jelenleg a Comcast-nál vannak, a szerződés lejár. Az új megállapodás szerint a Netflix exkluzív terjesztői jogokat kap a WWE más eseményeire is az Egyesült Államokon kívül, beleértve a pay-per-view eseményeket is, mint a Wrestlemania, amiket a Netflix előfizetők felár nélkül tekinthetnek meg a jövőben.
Miért döntött így a Netflix? A platform a heti háromórás elő pankrációs közvetítéstől azt várja, hogy a lojális fanatikusok milliói fogják a streaming-szolgáltatásukat igénybe venni. Tovább növelve az előfizetők számát, ellensúlyozandó az ingyenes, hirdetésekkel támogatott üzleti modelljük bukdácsolását. Nem ez az első próbálkozás a Netflix részéről az élő közvetítések világában. Tavaly több ízben közvetítettek előben standup különkiadásokat, valamint golf eseményeket. A WWE-megállapodás a Netflix első hosszú távú elköteleződése az élő műsorok iránt.
Mi történik a piacon? A pankráció közvetítési jogainak online streamingre költözése csak egy következő lépése az évek óta tartó átállásnak, ami az élő sportesemények piacán megy végbe. A világ legnagyobb MMA-szervezete, a UFC az ESPN+-al kötött megállapodást bizonyos meccsek elérhetőségéről, míg az NFL „Csütörtök Esti Futball” amerikaifutball-közvetítése kizárólagosan az Amazon Prime-on érhető el. (Érdekesség, hogy a WWE és a UFC is ugyanazon cég, a TKO Group Holding tulajdona.) Korábban az ázsiai piacain a Facebook is streamelt európai topfocit.
Színlelt dráma. A pankráció kissé kilóg az élő sportközvetítések világából, a legtöbb történetszál és esemény előre megírt benne (ez az úgynevezett kayfabe-hatás, ahol mind a pankrátorok, mind a nézők tudják, hogy az egész színlelt, mégis úgy tesznek, mintha valós események lennének a szórakoztatás és szórakozás érdekében). A sportág* jelentős rajongói bázissal bír, akik közül átlagosan 1,5 millió fő előszeretettel nézi élőben, ahogy kedvencei egymás fején törnek össze székeket.
Mennyit fizetett a Netflix? Bár az ügylet részletei nem kerültek nyilvánosságra, a Wall Street Journal szerint a „RAW” eseménysorozat jelenlegi jogaiért az NBCUniversal évente 265 millió dollárt fizet, elemzők szerint a Netflix erre akár 30-40 százalékos prémiumot is fizethetett, így
körülbelül 371 millió dollárra becsülik a terjesztési jogok árát, plusz körülbelül 100 millióra a további nemzetközi terjesztési jogokat.
Hogyan reagált a piac? A (UFC és) WWE-tulajdonos TKO Group Holding részvényárfolyama a nyitás előtti órákban már 22 százalékos pluszban van.
* Sportág – vagy művészet? Roland Barthes francia kritikus és filozófus írt arról szórakoztató esszét, hogy inkább művészet. Érdemes elolvasni: minden a pankráció esztétikájáról.