A 4iG-csoport, valamint a magyar Vodafone egyaránt komoly adósságheggyel vágott neki a nagy telekommunikációs üzletnek. A gazdaságfejlesztési miniszter is kommentálta a dealt.
„A háború és a szankciók sújtotta gazdasági helyzeteben sem szabad lemondanunk arról, hogy Magyarország versenyképessége, önállósága tovább erősödjön. A Kormány kiemelt célja, hogy a bankszektor, az energiaszektor és a médiaszektort követően többségi nemzeti tulajdon alakuljon ki többek közt olyan nemzetstratégiai jelentőségű ágazatokban is, mint a biztosítási szektor és a távközlés. Ezt szolgálja a Vodafone Magyarország tulajdonrészének megvásárlása, amely tovább erősíti hazánk szuverenitását” – fogalmazott a 4iG-csoport, a magyar állam és a Vodafone Magyarország friss adásvételi szerződése kapcsán az MTI-nek eljuttatott közleményében Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter.
A közleményben Nagy Márton úgy fogalmaz: „az akvizíció révén a hazai távközlési szektorban egy olyan magyar tulajdonú, piacvezető,
»nemzeti bajnok« szerepet betöltő vállalatcsoport jön létre,
amely a 21. századi digitális kihívásoknak is megfelelve hozzájárulhat az ország versenyképességének javításához, és amely kimagasló, minőségi szolgáltatást nyújthat a lakossági és vállalati ügyfelek számára”. Hozzáteszi, „a tranzakció egyúttal hozzájárul a piaci verseny erősödéséhez, a költségek csökkenéséhez, a szolgáltatási színvonal további erősödéséhez, ezáltal további előnyöket biztosítva az ügyfelek részére”.
Mi jött létre?
Még tavaly ősszel jelentették be, hogy a Jászai Gellért milliárdos üzletember érdekeltségébe tartozó, a tőzsdén jegyzett és állami megrendelésekkel jócskán ellátott 4iG-csoport az állammal együtt fogja felvásárolni a Vodafone Magyarországot. Az előbbi 51, míg az utóbbi 49 százalék közvetett befolyást szerez a szolgáltatóban.
A hétfőn bejelentett adásvételi megállapodás kapcsán a 4iG azt közölte a Forbes.hu-val:
- a tranzakció január 31-ére tervezett zárását követően „a legnagyobb árbevételt biztosító mobil hang- és internetszolgáltatás területén a 4iG Csoport (DigiMobil) és a Vodafone közös portfóliója a második legnagyobb lesz”,
- a 4iG „piacvezető pozíciót szerez” a vezetékes internetszolgáltatások területén és a televíziós műsorterjesztési piacon is,
- a csoport érdekeltségébe tartozó távközlési vállalatok Magyarországon pedig összességében 7,6 millió RGU-val (bevételt biztosító előfizetéssel) rendelkeznek majd.
Adóssághegyek
- Ahogy azt a Forbes.hu-n is megírtuk szeptemberben, a 2021. április 1-től 2022. március 31-ig tartó időszakban a magyar Vodafone 7,4 milliárd forintos mínuszt könyvelhetett el. Ez még magasabb veszteség, mint a cég azt megelőző üzleti évének 1,4 milliárdos hiánya.
- Legutóbbi negyedéves jelentése szerint a 4iG-csoport nettó adósságállománya a harmadik negyedév végén több mint 374 milliárd forint volt.
A komoly adósságállomány ellenére épp a napokban minősítették fel a vállalatcsoportot, az állami Magyar Fejlesztési Bank (MFB) pedig igen komoly, 425 millió eurós (csaknem 170 milliárd forintos) hitelkerettel segített be egy vasárnapi kormányhatározat alapján – a tőkekövetelés 80 százalékának állami kezességvállalása mellett. Már csak ebből a két hétvégi fejleményből sejteni lehetett, hogy rövidesen tető alá hozzák az üzletet.
Borítókép: Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter elõadást tart az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány konferenciáján 2022. december 15-én.