Hamarosan megint lehet napelemeket telepíteni, de senki sem tudja, érdemes-e. A megtérülési számításokhoz még mindig hiányoznak a részletek.
Visszamenőleg nem lehet büntetni azokat, akik beruháztak, és a döntésük idején érvényes szabályozás alapján számított megtérülés alapján döntöttek napelemes rendszer telepítéséről – reagált Szilágyi László, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) alelnöke arra a hírre, hogy az Energiaügyi Minisztériumban (EM) átszabják a napelemes elszámolási rendszert, írja a 24.hu.
Az eddig napvilágot látott információk szerint a háztartási naperőművekkel áramot termelők számára megszűnik a jelenlegi, éves szaldóelszámolás (helyette havi vagy negyedórás elszámolás lesz), valószínűleg az egyetemes szolgáltatás kategóriájában maradnak a napelemesek, „reális” áron történik az áram átadása és vételezése, a változást pedig 2024. január 1-jétől életbe kell léptetni az Európai Unió előírásai miatt. A Világgazdaság cikkéből arra lehet következtetni, hogy az éves elszámolás megszüntetésével érintett kör több mint 200 ezer háztartás – ennyien ruháztak be eddig összesen napelem telepítésbe.
Akik korábban a beruházás mellett döntöttek, úgy kalkuláltak, hogy évente egyszer számolnak el a szolgáltatóval, a napelemekkel egy év alatt megtermelt és a hálózatra betáplált árammennyiségből levonják a háztartás által a hálózatról felhasznált mennyiséget, és a kettő különbözetét kell kiegyenlíteni. Ha a háztartás többet termelt, akkor visszafizet neki a szolgáltató, ha többet használt fel a megtermeltnél, akkor befizeti a különbözetet.
Az MNNSZ-nek nincs gondja azzal, hogy rövidebb időközönként (például havonta) és a teljes költséget figyelembe véve számoljon el a fogyasztó és az áramszolgáltató, azonban a szabályozástól átláthatóságot és kiszámíthatóságot várnának el. A szövetség elfogadhatatlannak tartja, hogy akik a beruházásukat már megvalósították, abban a tudatban, hogy rájuk az éves szaldóelszámolás vonatkozik, azokat átsorolják egy másik rendszerbe. Szilágyi László szerint az lenne a korrekt, ha csak az új szabályozás kihirdetése után, az abban foglalt feltételek ismeretében hozott beruházási döntésekre, projektekre alkalmaznák az új elszámolást.