A britek Roman Abramovicsot is feltették az orosz szankciós listára, mint “Kreml-párti oligarchát”. A milliárdos az ukrán-orosz háború miatt már korábban piacra dobta egyik legbecsesebb értékét: a londoni Chelsea labdarúgó klubot.
Boris Johnson brit miniszterelnök a múlt héten még korrigálni kényszerült egy napon belül saját magát: Roman Abramovics ugyanis akkor még nem került fel azon oroszok listájára, akiket London gazdasági szankciókkal sújtott a háború miatt.
Nagy-Britannia ma azt közölte: hét orosz milliárdos vagyonát zárolják. Köztük van Roman Abramovics, a Chelsea futballklub tulajdonosa, Oleg Gyeripaszka, az En+ Group tulajdonosa, Igor Sechin, a Rosneft vezetője és Dimitrij Lebegyev, Rosszija Bank igazgatótanácsának elnöke.
Mi lesz a Chelsea-vel?
A vagyon befagyasztása két oldalról is érintheti a klubot,
elvileg annak finanszírozása és működtetése így ellehetetlenülne.
Nadine Dorries kulturális államtitkár azt mondta, a klub speciális licenszet kap, így továbbra is részt vehet az angol bajnokságban és a klub dolgozói is tudnak így fizetést kapni. Az engedélyt ugyanakkor folyamatosan felülvizsgálják majd. Az angol bajnokság, a Premier League fontos exportcikke Nagy-Britanniának, nem akarják, hogy a szankciók miatt a top futball sérüljön. Ugyanakkor a különengedély mellett is lesznek nehézségei a klubnak: újabb jegyeket nem adhat el, meccsekre csak a bérletesek mehetnek majd (nekik a Chelsea-nél nagyon magas az arányuk), a klub szurkolói boltját be kell zárni és korlátozzák a költéseiket (ez megnehezítheti majd a meccsre utazásokat is).
A vagyonbefagyasztás valószínűleg nem érinti a klub eladását sem, azt ugyanis Abramovics már korábban az egyesület alapítványának adta át (formailag tehát már nem ő tulajdonos, bár van kontrollja a csapat felett így is).
FRISSÍTÉS
A The Athletic szerint nem egyértelmű, hogy a klub eladását hogyan befolyásolja a vagyon befagyasztása. Az ehhez hasonló büntető intézkedéseket alapvetően vállalatokra szabták, így sok egyelőre a kérdés, mi a helyzet egy alapítványra bízott futballklub esetében. A sportlap szerint Abramovics környezetéből egyáltalán nem számítottak arra, hogy London célkeresztjébe kerül. Korábban tagadta, hogy jó kapcsolatot ápolna Vlagyimir Putyinnal. A brit kormány számára az a fontos, hogy a szankciók célt érjenek, és nem biztos, hogy a Chelsea tulajdonosváltásában ellenérdekeltek lennének. Abramovics korábban azt mondta, nem fogja elkapkodni a klub eladását, és az is biztos, hogy most sokkal rosszabb alkupozícióba került.
—
Abramovics a múlt héten bejelentette, eladja a Bajnokok Ligája-címvédő csapatot, elengedi a klubnak adott 1,5 milliárd fontnyi (687 milliárd forint) kölcsönt, amit a csapatra költött, de az eladást nem fogja elkapkodni, nem „gyorsított eljárásban” fogja kiárusítani a klubot.
A Chelsea eladásából származó, leadózott bevételt egy újonnan létrehozott alapítványának akarja adni (ezen munkatársai már dolgoznak is).
Kapcsolódó:
Íme, ide menekültek az orosz oligarchák milliárdos jachtjai