Hatalmas tervekkel állt elő Nagy Márton Nemzetgazdasági miniszter. Az Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint eközben 14 vizsgált területből kilencben romlott Magyarország teljesítménye, köztük olyan, a jövő szempontjából kulcsterületeken, mint a humán tőke minősége vagy a digitalizáció.
Mi történt? Úgy tűnik, hogy a 4 százalékos növekedés növekedés helyreállítása csak 2025-ben érhető el, de idén csak valamivel 3 százalék alatti bővüléssel számolunk – ismerte el Nagy Márton hétfő reggeli sajtótájékoztatóján, ahol a kormány új versenyképességi programját ismertette. A nemzetgazdasági miniszter szerint egy 140 oldalas háttértanulmányt is készítettek a versenyképességről, de ennek csak egy 20 oldalra szűkített változatát teszik nyilvánossá. A miniszter azt is közölte, hogy a költségvetés újragondolását is ezen számok alapján készítik el. Ugyanakkor Nagy szerint az idei növekedési várakozásoktól elmaradás oka, hogy az exportpiacaink gyengélkednek.
Mit jelent ez? A Magyar Nemzeti Bank (MNB) bemutatta a 2023. évre vonatkozó versenyképességi jelentését. Magyarország versenyképessége két helyet romlott 2023-ban a megelőző évhez képest, és az EU 27 országa közül a 19. helyre csúszott vissza – derült ki a jegybank 2023-as értékeléséből. Három év emelkedését követően Magyarország az MNB Versenyképességi Index összesítése alapján tavaly 46,6 pontot ért el az előző évi 47,9 pont után. Ezzel Magyarország relatív versenyképességi pozíciója a visegrádi országok átlaga (46,7 pont) alá esett, elmarad az uniós átlagtól (51,4 pont), valamint a leginkább fenntartható növekedési pályával rendelkező öt északi tagállam átlagától (61,4 pont). A 14 vizsgált területből kilencben romlott Magyarország teljesítménye, köztük olyan, a jövő szempontjából kulcsterületeken, mint a humán tőke minősége (oktatás és egészégügy) és a digitalizáció. Az MNB saját versenyképességi összesítésének eredménye összhangban van a nemzetközi felmérésekkel – IMD versenyképességi rangsor, WIPO Globális Innovációs index – amelyek szintén jelentős romlást mutatnak.
Mit mond erre a kormány? „Továbbra is egy magas nyomású gazdaságot vizionálunk. De ez a nyomás a vállalatokon keresztül fog megvalósulni az ő hatékonyság javulásukon keresztül” – jelentette ki Nagy Márton. A miniszter azt is mondta:
„Nem próbáljuk meg saját kútfőből kitalálni, hogyan javítható a versenyképesség: azt akarjuk, hogy a vállalatok maguk mondják meg, hogy mire van szükség. Vagyis alulról építkezünk”.