A tej felvásárlási ára jelenleg 170-180 forint literenként, ez csökkenhet akár 140 forintra augusztusig a Nádudvari várakozása szerint.
„A sajtóban több helyen megjelent, hogy a kereskedőknek 100 forint a tej. Ez részben igaz, de lehet, hogy jövő hónapban már 200 forint lesz” – mondta Nagy Ádám, a Nádudvari Élelmiszer Kft. ügyvezetője szerdai sajtótájékoztatóján. Tavaly 1,2 milliárd forint többletköltséget jelentett a cégnek a nyers tejár ingadozása. Az ár nagyobb többletköltséget okozott tavaly, mint a gáz, vagy az áram ára, ami 2022-ben kevés területről mondható el.
A friss inflációs adatok ma jöttek ki, áprilisban még mindig 24 százalékos volt az éves drágulás átlagos üteme.
30 millió liter
Magyarországon a tejtermelők 90 százaléka hosszútávú szerződéseket köt, a többiek az ún. spotpiaci árak szerint adják el a nyers tejet.
A szerződéses tejár 2021 októbere óta emelkedik: akkor 110 forint volt, tavaly decemberben pedig már 230 forint.
A spotpiaci ár tavaly novemberben 70 cent (akkori árfolyamon 290 forint) volt, jelenleg 20-25 cent (74-93 forint). „Európa-szerte kevesebb tehén és kevesebb tej volt, ezért emelkedett az ár. A tejtermékek magas ára miatt visszaesett a fogyasztás, ráadásul Európa-szerte megszűnt a tej porítása is ebben az időszakban. Ez okozta a visszaesést a 20-25 centes szintre” – mondta Nagy. Bár ez az árszint most stabilnak tűnik, nem úgy látja, hogy visszaugrott volna a fogyasztás. Ez nem csoda: tavaly hétszer kellett árat emelniük a nyers tej áremelkedése miatt, de úgy látja, most már a boltokban is csökken a tejtermékek ára.
A Nádudvarinál a tej 80 százaléka 20-25 kilométeren belülről érkezik, a kelet-magyarországi aszály pedig az előállítási költségeiket is növelte.
A gabonaárak kétszeres-háromszoros emelkedése szintén hatással volt az árak alakulására. Január óta azonban havonta 10 forintot csökken a tej felvásárlási ára. Bár az áprilisi adatok még nem nyilvánosak, várhatóan 170-180 forint körül alakulhat az árfolyam. „Szerintem a szerződéses tejár augusztus végére 140-150 forintra csökken” – mondta Nagy.
„A versenytörvény alapján mi nem mondhatjuk meg, hogy mi legyen a bolti ár, nincs ráhatásunk” – mondta Nagy. A céget nem érinti az árstop, mert UHT tejet nem gyártanak, így pedig a tejtermékeken keresik a legtöbb pénzt. 30 millió liter tejet dolgoznak fel évente. A hús- és a mirelit termékekből évente 3500 tonnát állítanak elő, ezek adják a bevétel 25-25 százalékát.
Vegán termékekkel törnek külföldre
A Nádudvari annak a NAGISZ-csoportnak a tagja, amelyet 2020 végén felvásárolt a – most kiváló negyedévet záró – OTP Bank. A csoport konszolidált éves árbevétele 77 milliárd forint volt tavaly, ehhez a Nádudvari 16,7 milliárd forinttal tett hozzá. Ez jelentős növekedés a 2021-es 12,5 milliárdhoz képest. Az EBITDA azonban csökkent: a tavalyelőtti 945 millió forintos eredmény után tavaly már csak 862 millió forint jött össze.
Idén kisebb mértékű növekedésre számítanak: a kimondott cél 18,5 milliárd forint, de ha beindul az export, akkor elérhetik akár a 20 milliárdot is. A cég 2021-ben kezdett exportálni, abban az évben viszont még csak 300 ezer euró bevételük származott a kivitelből. Tavaly sikerült elérniük az egymillió eurót, idén pedig ezt megdupláznák.
„Jártunk olyan nyugat-európai élelmiszer-kiállításon, ahol tízből kilenc stand a vegán termékekről szólt, egy helyen volt csak hús, vagy sajt” – mondta Nagy. Emiatt arra számítanak, hogy Ausztriában és Németországban a rántott brokkoli, a rántott karfiol és a hagymakarika lesz a húzótermék. Jelenleg is tárgyalnak a két országban a kiviteltről. „A magyar élelmiszeripar lemaradásban van Nyugat-Európához, de még Lengyelországhoz képest is, és most rohamléptékben próbáljuk utolérni őket” – mondta az ügyvezető.
Ami a magyar piacot illeti, a joghurtpiacon és a grillkolbászok terén szeretnének erősödni. „A magyar gyümölcsjoghurt-piac 80 százaléka importból származik, a legtöbb terméket multicégek gyártják” – mondta Nagy, aki arra számít, növekszik a kereslet a hazai termék iránt.
A sertés-, marha-, tyúk- és pulykatenyésztéssel, valamint takarmánygyártással foglalkozó NAGISZ-csoportban 1400-an dolgoznak, közülük 300-an a Nádudvarinál. A dolgozók januárban 16-18 százalékos béremelést kaptak, és az infláció miatt tavaly a teljes NAGISZ-csoport 200 ezer forint béren kívüli juttatást adott minden dolgozónak.