Új nap, új fejezet Elon Musk és a Twitter ügyében. Mi történt az elmúlt 24 órában? Miért fontos, hogy hány robot van a Twitteren? Kihátrálhat még a világ leggazdagabb embere a dealből, és ha igen, megérheti-e?
- Nem tartja kizártnak Elon Musk, hogy alacsonyabb áron jusson hozzá a Twitterhez, mint amiről eddig tárgyaltak.
- A milliárdos továbbra is szkeptikus a Twitter kamuprofilokra vonatkozó belső becsléseivel kapcsolatban.
- A felmondási díj egymilliárd dollárra rúg, de Musk ennél jóval több pénzt kockáztat, ha kihátrálna az üzletből.
- Van olyan forgatókönyv, ami alapján mégis elképzelhető, hogy bedobja a törülközőt.
Nem kizárt, hogy alacsonyabb áron juthat hozzá a Twitterhez Elon Musk, írja a Bloomberg. A kijelentés magától a topmilliárdostól származik, aki néhány hete jelentkezett be a social media platformért.
Musk múlt hét pénteken egy tweetben jelentette be, hogy átmenetileg felfüggesztette a Twitter megvásárlására vonatkozó szerződését, hogy ellenőrizhesse a spamekre és hamis fiókokra vonatkozó adatokat. A Twitter vezérigazgatója, Parag Agrawal hétfőn számos tweetben megvédte a „jóval 5 százalék alatti” becslését, és bemutatta a Twitter ezzel kapcsolatos számításait is. Musk erre így reagált:
Hétfőn pedig kijelentette, hogy túl észszerűtlennek tűnik, hogy a Twitter hús-vér emberek által használt fiókjainak száma meghaladja a 95 százalékot, az ő számításai/véleménye alapján négyszer-ötször annyi robot lehet, mint amennyit a Twitter állít.
Miért fontos ez?
Ha Musk eláll a Twitter megvásárlásától, a cég beperelheti őt szerződésszegés miatt. Az ügyletet csak akkor hagyhatja el büntetés kifizetése nélkül, ha bizonyos feltételek fennállnak, ilyen például a botokkal kapcsolatos kérdés is. A tét tehát az, hogy Musk újratárgyalhatja-e az árakat a Twitterrel, írja a CNBC összefoglaló cikke.
Musk és a Twitter egymilliárd dolláros felmondási díjban állapodott meg, amikor múlt hónapban megegyeztek. A vevő által fizetett fordítási szétválási díj akkor számít, ha külső ok miatt nem zárható le az ügylet, például szabályozási közvetítés vagy egy harmadik fél finanszírozási problémái miatt. A vevő csalás esetén is elsétálhat, feltételezve, hogy egy napvilágra kerülő téves információnak káros anyagi hatása van. Egy CNBC által megkérdezett vezető M&A szakértő szerint azonban az, hogy a Twitter több mint 9 milliárd dollárt veszített piaci tőkéjéből, nem számít érvényes indoknak ahhoz, hogy Musk kisétáljon a dealből anélkül, hogy fizetnie kéne.
A Tesla-vezér azonban az egymilliárd dollárnál azonban jóval többet kockáztat: ha azért mond le az ajánlatról, mert sokallja az árat, a Twitter több milliárd dolláros kártérítésre is beperelheti. Ilyenre volt már példa, például amikor 2020-ban a Tiffany beperelte a francia LVMH-t, amiért megpróbált kihátrálni a megállapodásból. A pert végül azzal zárták, hogy a Tiffany beleegyezett, hogy 16,2 milliárd dollárról nagyjából 15,8-ra csökkentse az eladási árat.
Musk érvelése is hasonló lehet, elképzelhető, hogy azt akarja, a Twitter csökkentse az eladási árát. A vállalat részvényei több mint 8 százalékot estek pénteken, és körülbelül 23 százalékot estek Musk 54,2 dolláros részvényenkénti vételárához képest.
A milliárdos tweetelt arról is, hogy továbbra is elkötelezett a vásárlás mellett, ugyanakkor elképzelhető, hogy mégis bedobná a törölközőt, elsősorban a Tesla miatt, melynek részvényei 24 százalékot estek az elmúlt hónapban. Ha van összefüggés a Tesla veszteségei és a Twitter-felvásárlás között (főleg ha meghaladják az egymilliárd dolláros felmondási díjat és az esetleges későbbi károkat egy peres eljárás során), Musk még mindig dönthet úgy, hogy van értelme kihátrálni a dealből. Persze ebben az esetben meg kellene küzdenie az ezzel járó arcvesztéssel is, kérdéses ugyanis, hogy ezek után mennyire vennék komolyan, ha később bejelentkezne egy Twitterhez hasonló nagyágyúért.