A következő négy évben összesen 20 milliárd forintból 25-30 újabb munkásszállás építése indulhat el állami támogatással. Az új idegenrendészeti törvénnyel összhangban előírás lesz többek között, hogy a munkásszálláson legalább 50 százalékban magyar munkaerőt kell elszállásolni, ami nagymértékben elősegítheti az országon belüli mobilitás növelését.
Ezt a Gazdaságfejlesztési Minisztérium közölte kedden délután.
A szabályok szigorúak lesznek:
- az újonnan épülő munkásszállásokon külföldi munkaerő elszállásolására csak akkor lesz lehetőség, ha nem mutatkozik magyar munkavállalók elhelyezésére irányuló igény.
- az új program az elődjénél szigorúbb követelményeket támaszt a beruházókkal szemben is, amelyek a munkásszállások lehető legjobb kihasználtságának biztosítják
- szorosabban ellenőrzik a beruházási folyamatot
Emellett a munkásszállások lehető legjobb kihasználtságának biztosítása érdekében lesz egy könnyítés is: határozott idejű munkaviszony, gyakornoki jogviszony, illetve alkalmi vagy idénymunka keretében foglalkoztatott személyek is elszállásolhatók lesznek itt, továbbá nem lesz meghatározva az elszállásolt munkavállalók állandó lakóhelye és a munkavállalás helye közötti távolság minimuma sem.
A kihasználatlan munkásszállások üzemeltetőit szankcionálhatják, ha a létesítmények kihasználtsága nem éri el a program által meghatározott szintet, írta a minisztérium.
A támogatás regionális beruházási támogatás formájában – 30% és 80% közötti – támogatási intenzitással legalább 80, de legfeljebb 200 munkavállaló elszállásolására alkalmas munkásszállás kialakításához nyújtható. A beruházónak vállalnia kell, hogy a támogatással megvalósított létesítményt legalább 10 éven keresztül munkásszállásként üzemelteti.