Távozott a rektor, de már két órával később megjelent a fenntartó, hogy rendet tegyen az egyetem vezetésében.
Mi történt? Nagy többséggel, 27-3 arányban Koós Pál rektor leváltására szavazott kedd délután a Mome szenátusa. Koós Pál előzetesen azt ígérte, hogy a bizalmi szavazás eredményét tiszteletben tartja és el fogja fogadni, vagyis lemond.
Az egyetemi ellenállást szervező Mome Front ezt egy fontos lépésnek tartja, követeléseik közül azonban a rektor lemondásával csak az első teljesült, további három,
- a szenátus döntési jogköreinek megerősítése és autonómiájának helyreállítása,
- a rektor és a kuratórium hatalmának ellensúlyát képező a szenátus felállítása és
- a szakmai autonómia helyreállítása
még hátra van.
Nincs vége. A szenátus úgy határozott, hogy a lemondott rektor helyett egy ügyvivő rektor vegye át az egyetem vezetését, akinek személyéről a jövő hét folyamán, egy újabb rendkívüli szenátusi ülésen szülessen döntés.
Ennek ellenére, alig két órával a szenátusi ülés után a kuratórium elnöke, levélben tájékoztatta a Mome polgárait, hogy az ügyvezető rektor személyére Kopek Gábort javasolja.
A Mome Front a döntés ellen nyílt levélben tiltakozott, amiben hangsúlyozzák, hogy az ügyvezető rektor személyének megjelölése sem tartozik a fenntartó hatáskörébe. Egyszersmind arra kérték Böszörményi-Nagy Gergelyt, hogy a szenátusi és a hallgatói többségi akaratnak tegyen eleget, és lépjen egy lépést hátra, és hagyja, hogy a szakmai közösség hozhassa meg a számára legmegfelelőbb döntéseket.
Követelések első pontja tehát teljesült, de az autonóm működésbe ismét, már pár órával később beletaposott az intézmény fenntartója.
Koós Pál rektor távozása, körülötte a tüntető diákság. Fotó: Mome Front.
Kontextus. A MOME-n azután lehetetlenült el az egy éve kinevezett rektor helyzete, hogy a karácsonyi szünetre időzítve egy sor önkényesnek látott személyi döntést hozott, írja a 444.hu. Miután az intézmény szerkezetét az úgynevezett Jövő Egyeteme projekt részeként alapvetően átalakítják, az újonnan létrehozott tudásközpontok vezetői pozícióira pályázatokat írtak ki.
A jelöltekről az egyetem vezető testülete, a szenátus, valamint egy szakmai bizottság is szavazott előzetesen – az általuk javasolt névsortól azonban a rektor több esetben is eltért, három támogatott jelöltet nem volt hajlandó kinevezni, ehelyett új pályázatokat írt ki a posztokra. Koós eközben olyan jelöltet is kinevezett, akit a szenátus nem támogatott.
A döntések nagy felzúdulást keltettek a kis művészeti egyetemen. Sok oktató úgy érezte, hogy ezzel az elsőként modellt váltó egyetem végleg megérkezett a NER-be, ahol az egyetemi autonómiának most már a látszatára sem adnak.
Ezeket a folyamatokat megállítandó fogalmazta meg a Mome Front hallgatói szerveződés a fent már említett 4 pontot, amiket különböző akciókkal, matricázással és egyetemi demonstrációkkal szeretnének érvényre juttatni.