A bukott köztársasági elnök kapott pénzt, a másik, aki kitöltötte a mandátumát, nem. Így oszt pénzt a Mol és az állam közös alapítványa.
Mi történt? A 444.hu írt arról, hogy kik kaptak pénzt és kik nem a Mol és az állam közös, közfeladatot ellátó, közérdekű vagyonkezelő alapítványától, a Mol – Új Európa Alapítványától (MÚEA). Az alapítványba 300-300 milliót tett a magyar állam és a Mol, majd 10,49 százaléknyi Mol-részvényt is kapott, vagyis 80 milliárd forintnyi vagyont kezel.
A lap már korábban írt arról, hogy a külhoni labdarúgó akadémiák támogatására is ment forrás innen, és hogy képzőművészeti gyűjteményt is létrehoznának.
Mi derült ki most?
Sok olyan szereplő kapott pénzt, aki amúgy nem áll rosszul a támogatásokkal:
- kapott 100 milliót az MCC a fesztiválja megszervezésére, a kormányközeli tehetséggondozó központ ugyanolyan alapítványi formában működik, mint a MÚEA csak még több vagyon felett diszponál;
- a Novák Katalin bukott köztársasági elnök még 2023-ban alapított Családpárti Alapítványa is kapott 100 milliót az ösztöndíjprogramjára;
- Brain bar jövőfesztivál 64 milliót kapott két év alatt;
- jutott még 200 millió a Dialog Ungarn Wirtschaftsnetzwerk Eventorganization Nonprofit Kft-nek, akik a német-magyar kapcsolatokon dolgoznak.
Nem mindenki járt sikerrel:
- az Áder János volt köztársasági elnök által alapított Kék Bolygó Alapítványt visszautasították (a szervezetet a kormány bőkezűen, több milliárd forinttal támogatta az elmúlt években);
- nem adtak támogatást a Böjte Csaba vezette Dévai Szent Ferenc Alapítványnak, noha ők is adtak be kérelmet.
Feljelentés? A 444.hu a múlt héten arról írt, az alapítvány Munkácsy-festményeket is visszavásárolna. A Media1 arról írt, hogy a cikk megjelenése után az alapítvány feljelentést és jogi következményeket helyezett kilátásba a hírt lehozó szerkesztőségeknek. A Forbes.hu erre irányuló kérdésére nem válaszoltak az alapítványnál.