Az eddigi nyereségességi rekordok után a vártnál is jobban csökkent a Mol profitja 2023 elején. A tőzsdét csak egy pillanatra rengette meg a hír.
Csökkent a Mol-csoport profitja 2023 első negyedévében:
- a magyar olajipari vállalat 258,9 milliárd forint (714 millió dollár) tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredményt (EBITDA) ért el az idei első negyedévben
- szemben a tavalyi első negyedévi 271,7 milliárd forint (833 millió dollár) után, olvasható a péntek hajnalban közzétett negyedéves jelentésben.
Az eredmény elmaradt a Portfolio.hu elemzői által várt 776 millió dolláros szinttől, írja az MTI.
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója ennek ellenére optimistán nyilatkozott. „Az üzletágak jó belső teljesítménye mérsékelte a normalizálódó makrokörülményeket” – kommentálta az eredményeket.
Akik nem örülnek a csökkenő gázárnak
A normalizálódó körülmények alatt valószínűleg a csökkenő olaj- és gázárakat értette. A tavalyi brutálisan magas energiaárakból ugyanis a Mol is bőségesen profitált az előző negyedévekben
Most azonban az upstream (kutatás-termelés) üzletág első negyedévi “tiszta” EBITDA-ja 102,9 milliárd forintra (283 millió dollár) esett az előző évi 163,1 milliárd forintról (504 millió dollár) a csökkenő olaj- és gázárak, a magyarországi termelésre kivetett bányajáradék és a horvát gázárszabályozás miatt. A csökkenő nyereségesség mellett ugyanakkor növelték a hazai kitermelési szintet és saját kőolajat hoztak Azerbajdzsánból Európába.
Valami azért jobban ment
Az upstream mellett a másik fontos üzletág, a feldolgozás és kereskedelem (downstream) jobban teljesített. Az újrabeszerzési árakkal becsült “tiszta” EBITDA-ja 108,7 milliárd forint (299 millió dollár) volt, a tavalyi 85 milliárd forint (254 millió dollár) után. A petrolkémia árrésnyomás alatt maradt, a szegmens finomítói és kereskedelmi teljesítménye a Magyarországon kivetett extraprofitadó ellenére is ellensúlyozta a negatív hatásokat.
A fogyasztói szolgáltatások üzletágának EBITDA-ja ugyanakkor valósággal kilőtt. 97 százalékkal 127 millió dollárra ugrott az előző év azonos időszakához képest a javuló keretszabályozásoknak, valamint a nem-üzemanyag típusú termékekre vonatkozó árrés növekedésének köszönhetően.
Így reagált a tőzsde
A vártnál kisebb profit hírére a Mol-részvények árfolyama esni kezdett:
- Péntek reggel a tegnapi 2766 forintos záróárról csakhamar a 2730-as szintre esett a jegyzés, ami több mint kétszázalékos mínusznak felel meg.
- A délelőtti órákban ugyanakkor ledolgozta a veszteséget az árfolyam és most nagyságrendileg a csütörtöki záróáron folyik a kereskedés.