4500 orvos kész letétbe helyezni a felmondását válaszul az egészségügy átalakításáról szóló törvénycsomagra. Az év elejére rendkívüli országos küldöttgyűlést hív össze a Magyar Orvosi Kamara (MOK), miután három nap alatt mintegy 8 ezer orvos reagált felmérésükre.
A MOK alelnöke, Álmos Péter a Népszavának elmondta, ezen a fórumon születhet döntés arról, hogy milyen tiltakozó akciót támogat az orvostársadalom arra válaszul, hogy az egészségügy átalakításáról szóló törvénycsomag elfogadása előtt a kormányzat nem vette figyelembe észrevételeiket.
Három nap alatt mintegy 8 ezer orvos reagált a gyors felmérésükre. Egyelőre nem gyűjtik a felmondásokat, most csak a tagság szándékainak felmérése volt a cél.
- 4500 orvos nyilatkozott arról, hogy hajlandó letétbe helyezni a felmondását,
- 6800-an pedig az önként vállalt túlmunka szerződéseikről állították ugyanezt.
- A válaszadók körülbelül harmada az alapellátásban, a többség szakrendelőben, illetve kórházban dolgozik.
Miről szól az átalakítás?
Az egészségügy átalakítása az alapellátást, a járóbeteg-ellátást és a kórházi működést is érinti.
- A tartós ápolási feladatok, épületek és az ott dolgozók átkerülnek a szociális ellátórendszerbe,
- átalakítják az alapellátást és az ügyeleti rendszert,
- a szakrendelők és a városi kórházak szakmai integráció címen pedig a megyei kórházak irányítása alá kerülnek.
Álmos Péter szerint arra fogják kérni a köztársasági elnököt, küldje vissza megfontolásra a jogalkotóknak a törvényt, hogy olyan születhessen, „amely mögött van szakmai konszenzus”.
Hozzátette:
„A legnagyobb probléma, hogy az orvostársadalom megkerülésével a gyógyítókra hárítanak olyan problémákat, amelyek veszélyeztetik a betegbiztonságot.
(…) Problémát láttunk abban is, hogy úgy vezetnék be az orvosi munka minőségértékelését, hogy az ahhoz kötődő premizálásra nincs a rendszerben plusz forrás.”
A változások részletei
Orvosi ügyeletek
2023. január 1-jétől központosítják az orvosi ügyeleteket. Este 10 óra után – Budapest kivételével – az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) látja el körzetenként a háziorvosi és a házi gyermekorvosi ügyeletet. A fogorvosi ügyelet marad kizárólag önkormányzati kézben, illetve Budapesten a háziorvosi és házi gyermekorvosi ügyelet is.
A háziorvosokat délután négytől, egészen este tízig a járási szakrendelőkben fogják felváltva beosztani ügyelni. Az ő munkájukat az OMSZ és a kiterjesztett hatáskörű ápolók segítik majd. Hétvégén és munkaszüneti napokon szintén felváltva, 8–14 óra között ügyelnek majd a háziorvosok.
Kórházak
A jövőben a tartós sürgősségi ellátást a megyei kórházak látják majd el, a városi kórházaknak a befogadást kell teljesíteni 0-24 órában. A magyar egészségügyben van, ahol már alkalmazzák ezt a gyakorlatot.
Az állami kórházakban a jövőben csak munkavállalóként vagy önkéntesként lehet majd egészségügyi tevékenységet végezni. Központosítják a kórházi laborvizsgálatokat is, amiket jelenleg sok esetben magáncégek végeznek. A jövőben a Nemzeti Orvoslaboratóriumi Diagnosztikai Nonprofit Kft. felel majd ennek kezeléséért.
Háziorvosi praxis
Elkezdik a háziorvosi praxisok átrendezését is. 2028. január 1-jéig megszüntetnék az 1200 fő alatti háziorvosi praxisokat, az új körzethatárok kijelölésének joga az Országos Kórházi Főigazgatósághoz (Okfő) kerül, és az Okfő veszi át az önkormányzatoktól a praxisjogok kezelését is.
A krónikus betegek ápolását áthelyezik a szociális szférába. Olyan betegekről van szó, akiknek állapota nem igényel állandó orvosi felügyeletet, de tartós ápolásra szorulnak. A módosítás szerint ezzel a kórházakat akarják tehermentesíteni. Az ilyen betegeket a jövőben létrejövő szakápolási központokban helyeznék el, ahol lehetőség lenne egy segítő személy (hozzátartozó vagy más) folyamatos jelenlétére.
Béremelés
Béremelést kaphatnak az ápolók: a módosítás szerint az alap- és középfokú végzettségűeknek átlagosan 32 százalékkal, a diplomás ápolóknak átlagosan 55 százalékkal emelik a bérét. De bevezetnek egy teljesítménytől függő bérezést az ápolók és az orvosok esetében. A munkáltató teljesítménytől függően ez 20 százalékkal csökkenthet, vagy 40 százalékkal emelhet a béren.