A magyar dolgozók több mint fele a járvány után is élvezné az otthoni munkavégzés előnyeit, harmaduk szeretné, ha munkaidejük rugalmas alakítása beépülne a mindennapokba. A legfontosabb mégis az számukra, hogy biztonságban érezzék a munkahelyüket, és megőrizhessék a mostani bérszínvonalukat.
2019 utolsó negyedévéhez képest 5 százalékkal, 11 százalékra nőtt azok aránya, akik jelentős mértékben tartanak munkahelyük elvesztésétől. Itthon az autóiparban azonban a megkérdezettek 25 százaléka számolt be arról, hogy nagy valószínűséggel számol azzal, hogy elveszíti a munkáját a járvány alatt. A legkevesebben a telekommunikáció (3,7 százalék), az élelmiszeripar (4,5 százalék) és az oktatás (4,9 százalék) területein félnek a munkájuk elvesztésétől – derül ki a Randstad Workmonitor 34 országban, köztük Magyarországon is elvégzett felméréséből.
A hazai munkavállalók körében kiugróan magas helyet foglal el a vírushelyzetet követő időszakban elvárt értékek között a munkahelyek biztonságának garantálása. Míg globálisan a megkérdezettek 36 százaléka, addig
Magyarországon a munkavállalók 50 százaléka fejezte ki azt az igényét, hogy minél több garanciát kaphasson arra, hogy a munkahelye biztonságban van.
Ahhoz, hogy megőrizzék a munkahelyüket, a munkavállalók komoly áldozatokat is hajlandóak vállalni. Az alkalmazottak 8 százaléka fizetése csökkentésében, 14 százaléka az azonos bérért végzett többletmunkában kötne vagy kötött már kompromisszumot. 28 százalékuk a munkaidő időszakos csökkentésébe vagy kényszerszabadságolásba, 26 százalékuk vállalaton belüli áthelyezésbe egyezne vagy egyezett már eddig is bele.
A vállalatok által az elmúlt időszakban alkalmazott fizetéscsökkentések és egyéb megszorítások felértékelték a bérgarancia jelentőségét is: ez magasan (59 százalék) vezeti a preferált munkaadói értékek listáját itthon is, míg Európa déli és keleti régióiban a dolgozók kétharmada szeretné jelenlegi fizetési szintjének garantálását munkaadója részéről.
Óvatosabb mozgolódás
2019 utolsó negyedévéhez képest 5,5 pontot zuhanva 20 százalék volt az év végén azok aránya, akik az elmúlt félévben munkahelyet váltottak. A hazai mutató nem tér el a régiós átlagtól, de a térségben is vannak kiugró példák: Lengyelországban például 4 százalékkal, 25 százalékra emelkedett a közelmúltban váltó dolgozók részaránya.
A megkérdezett dolgozók közel negyede menne másik munkaadóhoz a saját területén. 2 százalékuk számít aktívan pályázónak, ez az érték nem csökkent az elmúlt egy év során. A válaszadók 31 százaléka nem keres új munkát, 36 százalékuk viszont fontolóra venne egy szembejövő lehetőséget.
Rugalmasság, home office
A felmérés szerint a magyar munkavállalók igényelnék, hogy a járványhelyzet alatt megváltozott munkahelyi kultúra néhány eleme hosszú távon is a céggel maradjon. Harmaduk szerint lenne ideális, ha a továbbiakban is rugalmasan alakíthatnák a munkaidejüket, és nagyobb befolyásuk lenne a munka és a magánélet egyensúlyára. Negyedük szeretné, ha a jövőben is az otthoni és az irodai munka valamilyen kombinációjában dolgozhatnának, és közel azonos azok aránya, akik szeretnék, ha az otthoni munkavégzés mértékéről maguk dönthetnének, vagy akár teljesen átállhatnának erre a munkaformára.
Fotó: Annie Spratt / Unsplash