Immár öt magyar van a világ leggazdagabbjai között, akiknek talán soha sem volt ilyen jó éve. Az AI is alakított a listán, de az élen tudott maradni a luxuskirály.
A bolygón rekordszámú, 2781 milliárdos él az amerikai Forbes friss listája szerint. Összesített vagyonuk 14,2 billió dollár. A hazai szerkesztőség munkája alapján soha nem volt ennyi magyar sem a globális listán, ahova életében először felkerült Taylor Swift is.
Rekordok éve
Soha nem volt olyan jó éve az ultragazdagoknak, mint a mostani. A Forbes soha nem látott számú, 2781 milliárdost talált világszerte. Idén 141 milliárdossal van több a globális listán, mint 2023-ban (az előző, 2021-ben felállított rekordhoz képest 26-al vannak többen).
A szupergazdagok is gazdagabbak, mint valaha: együttes vagyonuk elérte a 14,2 billió dollárt.
Ez 2 billió dollárral több, mint egy évvel ezelőtt, és 1,1 billió dollárral szárnyalja túl az előző, szintén 2021-ben felállított rekordot.
Zuckerberg: +116,2 milliárd dollár
Mint a gazdaságban általában, a pénz a csúcson koncentrálódik. Jelenleg rekordszámú, 14 ember tagja a 100 milliárd dollárosok klubjának, vagyis azoknak az embereknek az elit csoportjának, akiknek a vagyona 12 számjegyű összegre rúg. Ez a szám a négy évvel ezelőtt még egy volt. Az ő vagyonuk 2 billió dollárt ér, ami azt jelenti, hogy
a világ 2781 milliárdosának mindössze 0,5 százaléka birtokolja az összvagyon 14 százalékát.
A bolygó milliárdosainak kétharmada gazdagabb, mint egy évvel ezelőtt. Pusztán dollárban kifejezve senki sem gazdagodott többet, mint Mark Zuckerberg, aki egyetlen év alatt 116,2 milliárd dolláros ugrással profitált abból, hogy a Meta részvényei majdnem megháromszorozódtak a költségcsökkentő elbocsátások, valamint a mesterséges intelligenciára (AI) és a metaverzumra tett nagy tétek közepette. Zuck a Forbes 2024-es rangsorának 4. helyén áll, becsült vagyona 177 milliárd dollár, még soha nem volt ennyire gazdag.
A luxusmogul a világ tetején
A leggazdagabb mind közül Bernard Arnault, aki már a második egymást követő évben tartja az első helyet. A francia luxusmogul a Forbes becslése szerint 233 milliárd dollár felett diszponál, ez 22 milliárd dollárral több, mint 2023-ban, köszönhetően az LVMH konglomerátumának újabb rekordévének, amely olyan márkák mögött áll, mint a Louis Vuitton, a Tiffany & Co. és a Sephora. 38 milliárd dollárral gazdagabb, mint a világranglista második helyezettje, Elon Musk, akinek becsült vagyona195 milliárd dollár. Mögötte, a 3. helyen az Amazon tulajdonosa, Jeff Bezos áll, akinek becsült vagyona 194 milliárd dollár. A Tesla árfolyama az elmúlt félévben nagyot esett, míg az Amazon képes volt profitálni az AI-boomból.
Az AI nyoma
Utóbbi hatása erősen meglátszik a friss listán, a tech mogulok szinte valamennyien jelentősen tudták növelni a vagyonukat. Az AI-aranyláznak köszönhetően több mint egy tucatnyi újonnan érkezett milliárdos van a listán:
- Charles Liang, a Super Micro Computer vezetője (becsült vagyon: 6,1 milliárd dollár) és felesége, Sara Liu (1,5 milliárd dollár),
- Lisa Su, az Advanced Micro Device (AMD) vezetőjével (1,3 milliárd dollár),
- Harvey Jones, az Nvidia igazgatótanácsának régi tagja (1 milliárd dollár).
- Sam Altman, az OpenAI vezetője szintén milliárdos lett, köszönhetően azoknak a befektetéseknek, amelyeket akkor eszközölt, amikor 2014 és 2019 között az ismert startupinkubátor, az Y Combinator elnöke volt (a Stripe korai befektetője, valamint a Redditben és a Helion nukleáris fúziós startupban is van részesedése).
A mesterséges intelligencia iránti lázas kereslet általánosságban is fellendítette a technológiai részvényeket, ami a világ tech milliárdosainak összesített vagyonát – mindössze egyetlen év alatt – mintegy 750 milliárd dollárral, 2,6 billió dollárra növelte, ami több, mint bármely más iparágban.
Milliárdos celebek
A hírességek is egyre gazdagabbak. Taylor Swift (1,1 milliárd dollár) csatlakozik a 2024-es listához – de ő az első zenész, aki kizárólag dalszerzés és előadás alapján teszi ezt meg. Nem is csoda, a The Eras turnéjának első szakasza rekordot döntött.
Dick Wolf (1,2 milliárd dollár) televíziós producer, a Law & Order és a Chicago című sorozatok ötletgazdája szintén új a milliárdosok listáján, akárcsak Magic Johnson, NBA-játékos, aki a visszavonulása után ügyes üzleti húzások és több sportcsapatban való részesedésszerzés után lett igazán gazdag. Az elmúlt évek alapján amerikai sportcsapatokba fektetni kifejezetten jó befektetés. Ők közel egy tucat másik híres A-listás milliárdoshoz csatlakoznak, köztük olyanok vannak, mint George Lucas (5,5 milliárd dollár), Michael Jordan (3,2 milliárd dollár) vagy Kim Kardashian (1,7 milliárd dollár).
Új arcok
Összesen 265 friss arc új a világ dollármilliárdosai között. A leggazdagabb mind közül az olasz Andrea Pignataro, a Salomon Brothers egykori kötvénykereskedője, aki az ION Group pénzügyi szoftvercég mögött áll. Becsült vagyona 27,5 milliárd dollár.
A többi figyelemre méltó új belépő közé tartozik
- a Raising Cane’s gyorsétteremlánc alapítója, Todd Graves (9,1 milliárd dollár);
- Maggie Gu, Molly Miao és Ren Xiaoqing (egyenként 4,2 milliárd dollár) – a Shein gyorsdivat-óriás három társalapítója;
- az ikonikus magassarkú-tervező, Christian Louboutin (1,2 milliárd dollár);
- és Elon Musk barátja, a Tesla és a SpaceX befektetője, Antonio Gracias (1,1 milliárd dollár).
Új magyar szereplők is vannak a listán: Gattyán György, a Jasmin erotikus oldalt működtető Docler alapítója és a Teqball társalapítója, valamint Veres Tibor Wallis-vezér, aki az ingatlan és a mobilitási piacon rendelkezik kiterjedt portfólióval. Velük együtt 5 magyar dollármilliárdos van a listán. Az ő vagyonukat a magyar szerkesztőség becsülte fel, amit egy nemzetközi audit után az amerikai lista szereksztői is elfogadtak.
A leggazdagabb magyarok
A magyar szerkesztőség januárban már közzétette a saját listáját. Az amerikaiak ezt elfogadták és azóta ez alapján követik a magyar milliárdosok vagyonát (ahol van, a részvények változását és persze a dollár-forint árfolyamot is nézik). Ezek alapján a világ milliárdosai között így áll Magyarország:
- Mészáros Lőrinc: 1,7 milliárd dollár;
- Csányi Sándor: 1,6 milliárd dollár;
- Felcsuti Zsolt: 1,3 milliárd dollár (ő tavaly került fel először a nemzetközi listára);
- Gattyán György: 1,1 milliárd dollár;
- Veres Tibor: 1,1 milliárd dollár.
A régióból Ukrajna szintén 5 milliárdossal került fel a listára, Szlovákiában ketten vannak, Csehországban 11 dollármilliárdos van, Romániában hat, Ausztriában pedig kilenc.