A microLED lehet a hagyományos LCD és OLED kijelzők legnagyobb riválisa.
Egy tv, okostelefon, laptop, monitor vagy tablet, de még akár egy viselhető eszköz megítélését is alapvetően határozza meg, hogy milyen a beépített kijelzője. Tehát, hogy mennyire szépek a színei, mekkora a fényereje, felbontása, kontrasztja, képfrissítési rátája, és nem utolsó sorban, hogy mennyire olcsó, illetve milyen a fogyasztása. Ez utolsó faktor különösen a mobil eszközök univerzumában vált elsődleges fontosságúvá, hiszen egy kisebb energiaigényű megjelenítővel jelentősen kitolható az üzemidő, ami sokak számára komoly súllyal esik latba egy-egy vásárlási döntés meghozatala során.
A szórakoztatóelektronikai, telekommunikációs, IT és irodatechnikai szektor szereplői ezért folyamatosan kutatják az új lehetőségeket, hogy ebben az igen fontos versenyszámban a riválisaik fölé nőjenek, és így tegyenek szert némi előnyre ezen az iszonyatosan kompetitív piacon. Mindenki a Szent Grált keresi, hiszen a régebbi, már bevált megoldások csiszolgatása mellett dolgoznak gyökeresen új eljárásokon is, amelyek alapvető változásokat hozhatnak. Természetesen a próbálkozások egy része elhal, megbukik. A Canon által dédelgetett SED vagy a JVC-féle ILA technológia egyike a csúfos kudarcoknak, de ide tartozik valahol a plazma is, amely 2013-ban tűnt el, miután fő támogatója, a Panasonic belátta, hogy nincs értelme a küzdelemnek.
Jelenleg az LCD kijelzőtechnológia uralkodik, de már egyre intenzívebben nyomul az OLED, amely mára meghódította az okosórákat, az okostelefonok közép-, felső- és prémiumkategóriáját, illetve igen erős pozíciókat épített ki az elit ligás tévék frontján. A nyomukban azonban már feltűnt egy friss eljárás, amelytől sokan várják, hogy
hamarosan még jobban felkavarhatja az egyébként is innovációtól fortyogó kijelző szektort.
Ez pedig a microLED, azaz Valódi LED vagy Igazi LED, amely mellett olyan nagyvadak tettek hitet, mint a Samsung, az LG, a Sony, a TCL vagy az Apple.
MicroLED – az meg mi?
A microLED lényege, hogy minden egyes képpont mögött három darab (piros, zöld, kék) egyedileg vezérelhető fényerejű LED található.
Tehát gyakorlatilag minden egyes pixel fényessége külön-külön szabályozható, ami igen komoly előnyöket kínál a domináns technológiával szemben, és e tekintetben a microLED az OLED és a plazma által lefektetett utat követi, amelyek szintén az egyedi pixelvezérlés elvén működnek. Joggal merülhet fel bárkiben, hogy már kapni „LED tévéket”, akkor tulajdonképpen is mire fel a nagy felhajtás. Nos, a „LED tv”-nek nevezett eszközök valójában hagyományos LCD modellek, amelyeknél pusztán a háttérvilágítást cserélték le hidegkatódcsövekről LED-ekre. A „LED tv” elnevezés marketing-kommunikációs szempontból egy mestermunka, de szakmailag azért nem feltétlenül állja meg a helyét, hiszen a LED LCD terminus sokkal inkább fedi a valóságot.
A technológia előnyei
Egy új technológia kifejlesztésének értelemszerűen csak akkor van értelme, ha kézzelfogható előnyöket kínál a már meglévő megoldásokhoz képest. Lássuk, mik ezek a microLED esetében!
Kontraszt
Mivel a pixelek fénye kikapcsolható, ezért elméletileg lehetséges a 0 nit fényerejű, tökéletes mélyfekete, és ezáltal a végtelen, valós kontrasztarány megteremtése, pont úgy, mint az OLED kijelzőknél. E téren lényegesen jobb teljesítményt nyújt, mint a LED LCD megjelenítők, amelyeknél fekete helyett szürke van, és be kell érni 1000-7000:1 valós kontraszttal.
Fényerő
A manapság egyre népszerűbbnek számító nagy dinamika-tartományú tartalmak (High Dynamic Range, azaz HDR) látványos megjelenítése során igen nagy fontossággal bír ez a paraméter. E téren a microLED a legjobb LED LCD modellek szintjét hozza, és magasan felülmúlja az OLED-et.
Színek
Nincsenek szűrők, extra rétegek, és így a LED-ek fénye közvetlenül jut el a nézőhöz, aminek köszönhetően a tónusok markánsak, ragyogóak, a LED LCD-re jellemző fátyolosságnak nyoma sincs.
Válaszidő
Papíron mindkét fő rivális technológiánál jobban teljesít e téren a microLED, ami a játékosok számára bír jelentőséggel.
Strapabíró kialakítás
Jobban bírja az extrém hőmérsékleti körülményeket, mint a konkurens eljárások, aminek révén alkalmasabb lehet, hogy ipari-üzleti környezetben vessék be.
Beégés
Az OLED eljárás egyik nagy hátránya, hogy a technológia lehetővé teszi a panel beégetését. Azaz, ha sokáig ugyanaz a képi tartalom (például egy logó vagy egy számlap) jelenik meg a kijelzőn, akkor annak nyoma hosszú időre vagy örökre ott marad. Ezzel pedig értelemszerűen a termék használhatatlanná válik. A gyártók már kidolgozták az ennek kiküszöbölésére szolgáló védelmi mechanizmusokat, amelyek minimális mértékben eltolják, illetve „átmossák” a pixeleket. Azonban ezek kikapcsolhatóak, a felhasználó megkerülheti őket. A microLED esetében azonban ettől nem kell tartani, itt a beégés szóba sem jöhet elméleti síkon sem.
A microLED hátrányai
Sajnos ezúttal sincsen rózsa tövis nélkül, és ez az új eljárás komoly hátrányokkal is küzd jelenleg. Alapvetően ezek okolhatóak azért, hogy a nyilvánvaló előnyök ellenére még nem ilyen típusú képernyőket látunk, bármerre nézünk.
Méret
Amíg korábban az jelentette a mérnököknek a kihívást, hogy hogyan készítsenek minél nagyobb megjelenítőt, itt pont ellentétes problémával küzdenek. Azaz egyszerűen nem tudnak eléggé pici fénykibocsátó diódákat gyártani.
Egy 4K felbontású kijelző 3840×2160, azaz 8 294 000 képpontot tartalmaz, tehát 24 883 000 diódát kell benne elhelyezni. Csak viszonyításként: a jelenlegi LED LCD tévékben 3000-5000 ilyen egység található. Konkrétan mikron méretű (1 μm a milliméter ezredrésze, és egyébként a mértékegyséből származik a név is) LED-ekkel kell dolgozniuk, ezek kifejlesztése és előállítása jelenti jelenleg az egyik legnagyobb problémát.
Amíg ezt nem orvosolják, addig egyszerűen nem tudnak értelmezhető méretben megfelelő felbontású eszközöket előállítani.
Jelenleg a legjobb, kereskedelmi forgalomban is elérhető microLED megjelenítőnél a pixelsűrűség 40 ppi (pixel per inch), a legjobb OLED vagy LCD kijelzők pedig akár 600 ppi-sek is lehetnek. Tehát közel tizenötször jobb a felbontásuk ugyanakkora méret mellett. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a legkisebb elérhető 4K-s microLED megjelenítő 110 hüvelykes képátlóval bír. Egy átlagos méretű lakásban, házban pedig manapság 40-65 hüvelykes televíziók találhatóak.
Ár
Ha valaki azt hitte, hogy a méret az elterjedés legnagyobb gátja, az tévedett. A microLED kijelzők ára ugyanis egyelőre még a halálos kategóriában van.
A már említett Samsung 110″-es, már otthoni felhasználóknak szánt modell 150 000 dollárba, azaz durván 46,5 millió forintba kerül.
De van 236 inches (6 méteres) 8K-s Konka microLED tv 1,25 millió dollárért (~387 millió forint) is. A piaci résztvevők egyelőre még publikus összeget nem is nagyon közölnek általában, az esetek túlnyomó részében egyedi konstrukciót kínálnak a vásárlóknak. De abban egészen biztosak lehetünk, hogy mindenki hasonló árfekvésben gondolkodik.
Dizájn
Emellett már csak hab a tortán, hogy egyelőre a microLED kijelzők vastagabbak, bumfordibbak. Ez pedig a dizájn szempontjából komoly hátrányt jelent, ami viszont sokak számára elsődleges prioritással bír egy termék beszerzése során.
A microLED jelene
Jelenleg még nincs túl sok megvásárolható microLED alapú termék a piacon, és azok is nagy méretű megjelenítők. Egyelőre jellemzően professzionális, üzleti vagy ipari felhasználók keresik ezeket. Található ilyen készülék már nagy New York-i irodaházban, párizsi luxusszállodában, hollywoodi sztár palotájában, hogy csak néhány példát említsünk.
Már megnyitottak az első olyan mozik is, amelyekben a hagyományos vászon helyett ezeket alkalmazzák.
Jövőkép
Természetesen intenzíven dolgoznak a fent említett problémák megoldásán, és nem is eredménytelenül. Amikor a Sony 2016-ban előrukkolt az első microLED prototípussal, abban 100 mikron átmérőjű LED-ek voltak. A mostani eszközökben már fele ekkora diódák vannak, de a sikerhez legalább 10 μm-os szintre kéne eljutni. Ettől nem is vagyunk már messze, hiszen a szöuli Viosys nyár végén jelentette be, hogy sikerült 1 mikron átmérőjű diódákat előállítaniuk a Kaliforniai Egyetem (UCSB) segítségével. Nyilván egy darabig még eltart, amíg ezek tömeggyártása elkezdődhet, de ez már kézzel fogható, kecsegtető előrelépés.
Az ár nyilván akkor fog csökkenni, ha elkezdik nagyüzemben termelni az ilyen típusú megjelenítőket, hiszen az új és ritka technológiák mindig kegyetlenül drágák. Az jó hír, hogy több nagy cápa is igen komolyan veszi a jelek szerint a microLED-et, a több szereplő pedig árversenyt jelent, amivel a felhasználók csak jól járhatnak.
Jelenleg olyan konszernek foglalkoznak igen intenzíven az eljárással, mint a Samsung, az LG, a Sony, az Apple, az NEC, a kínai TCL és Konka, ami jól mutatja az ebben rejlő potenciált és erőt.
Ha minden jól megy, akkor a microLED alapú kijelzők felbukkanhatnak minden olyan eszközben, ahol jelenleg LCD-t vagy OLED-et használnak. Így tehát a televíziókban, telefonokban, tabletekben, monitorokban, viselhető eszközökben, hordozható médialejátszókban, monitorokban vagy járművekben egyaránt. Létezik már működképes hajlítható képernyő, VR és AR szemüveg és átlátszó panel is, tehát a lehetőségek korlátlannak tűnnek.
A mértékadó Omdia nevű piackutató cég előrejelzései szerint
2025-ben már 5 millió ilyen típusú megjelenítőt értékesítenek majd 7 milliárd dollár értékben.
2027-re pedig már 16 millió eladott darabbal számolnak. A hasonló területen mozgó Yole Development pedig még ennél is tovább ment, hiszen ők 125 millió (!) leszállított kijelzővel számolnak ugyanebben az évben.