Új fegyvert vetnek be Ukrajnában az orosz erők elleni harcban, egy MI-alapú arcfelismerő szoftvert. Közben a civileket nemzetközi tech cégek segítik.
A Clearview AI amerikai technológiai vállalat ingyenesen felajánlotta mesterséges intelligenciát használó arcazonosító eszközét az ukrán kormánynak. Ennek használatát meg is kezdte az ukrán védelmi minisztérium. Így már egy 10 milliárd képből álló szoftver és mesterségesintelligencia-algoritmus segíti a holtak beazonosítását, vagy épp a deep fake videók és álhírek leleplezését.
A Clearview AI egy amerikai vállalat, amely arcfelismerő szoftvereket kínál cégeknek, bűnüldöző szerveknek, egyetemeknek és magánszemélyeknek. A cég algoritmusa összeilleszti az arcokat az internetről indexelt, milliárdnyi képet tartalmazó adatbázisával – beleértve a közösségimédia-alkalmazásokat is – és így azonosítja a személyeket. Ezt a technológát ajánlották fel az ukrán védelemnek.
Holtak azonosítása
Az app felhasználható arra, hogy segítse megakadályozni a kamu közösségimédia-bejegyzésekből és álhírekből származó félretájékoztatást, felismerje az orosz közreműködőket, de alkalmazható az áldozatok azonosítására és ellenőrző pontoknál is.
A Clearview adatkészlete robusztusabb, mint riválisai közül például a PimEyesé, amely egy ingyenesen kereshető képadatbázis, köszönhető ez annak, hogy a közösségi médiából is keres fotókat. A Meta, a Facebook anyavállalata arra kérte a Clearview-t, hogy ne használja fel információit.
Az Ukrajnának nyújtott humanitárius felajánlása ellenére a startupot az internetről származó fényképek felhasználásával kapcsolatos állítólagos adatvédelmi törvénysértések miatt vizsgálják.
Az Egyesült Királyság, Ausztrália és Kanada kormánytisztviselői mind megkérdőjelezték a Clearview technológiájának tisztaságát. A cég folyamatosan tagadta, hogy bármiféle jogsértést követett volna el, mondván, hogy ugyanúgy használja fel az adatokat, mint ahogy a Google keresője képeket gyűjt.
Hoan Ton-That, a Clearview vezérigazgatója személyesen írt levelet Kijevbe – amikor az orosz fél „különleges műveletnek” nevezte a háborús offenzívát – és ajánlotta fel ingyenes használatra a szoftverüket az ukrán vezetésnek. Ebben kiemelte azt is, hogy az oroszok számára nem adnak hozzáférést a technológiához.
A startupnak több mint 10 milliárd rendelkezésre álló képéből kétmilliárd származik a VKontakte orosz közösségimédia-szolgáltatás adatbázisából. Ez segíthet Ukrajnának könnyebben azonosítani a halottakat, mintha megpróbálná az ujjlenyomatokat összevetni – még arcsérülések esetén is.
Ton-That levelében is figyelmeztet, hogy a Clearview-t soha nem szabad az azonosítás egyedüli forrásaként használni.
A technológiája felhasználható a menekülteknek családjuk megtalálására, az orosz alkalmazottak azonosítására, és segíthet a kormánynak a háborúval kapcsolatos hamis közösségimédia-bejegyzések leleplezésében.
#TechForUkraine
Nem a Clearview az egyetlen tech cég, amely felajánlja különböző módon a segítségét Ukrajnának, hogy hatékonyabban tudjanak küzdeni az orosz invázióval.
A 2020 márciusában alapított Tech to the Rescue Foundation, a covid-19 világjárvány idején, egy a technológiai cégek és a rászoruló jótékonysági szervezeteket összefogó csoportosulás, elindított egy #TechForUkraine elnevezésű kampányt.
Ez a lengyelországi székhelyű nonprofit szervezet összehozza a technológiai támogatásra szoruló civil szervezeteket olyan vállalatokkal, amelyek hajlandóak technológiai készségeket biztosítani számukra.
Amikor Ukrajna inváziója elkezdődött, az alapítvány arra törekedett, hogy minden erőforrását az ukrán menekültek szükségleteire összpontosítsa. Pár nap alatt több mint 25 országban, 225 vállalat és 300 magánszemély biztosította támogatását.
Az Atlas VPN ingyenes egyéves Premium VPN-előfizetést kínál az ukrajnai háborúról tudósító újságíróknak. A szervezet szerint VPN-je megvédi a felhasználókat az orosz DDoS kibertámadásoktól és megnehezíti az internetszolgáltatók vagy harmadik felek számára az online tevékenységeik nyomonkövetését.
A Google összesen 15 millió dollár készpénzt és reklámtámogatást adott ukránokat kiszolgáló segélyszervezeteknek. Az Apple-höz hasonlóan az orosz államilag finanszírozott kiadókat is eltávolította funkciói közül és letiltotta az ilyen forrásokból származó tartalmakat a Youtube-ról. A cég az ukrajnai forgalmi adatokat is kikapcsolta a Google térképen.
Az invázió előtt 250 ezer szoftverfejlesztő élt és dolgozott Ukrajnában. Amikor a 18-60 éves férfiakat elnökük, Volodimir Zelenszkij a városaik védelmére kérte, a szoftverfejlesztőnek le kellett állítania a számítógépét és fegyvert fogni, rengeteg állás maradt üresen.
A Ukraine Tech Collective új eszközt dolgozott ki azok támogatására, akiket országuk védelmére hívtak. A kezdeményezés révén a nemzetközi szoftverfejlesztők megkapják az ukránok által megüresedett állásokat, akik azután pro bono adományozzák tudásukat, munkájukat biztosítva ezzel a nagyon szükséges pénzügyi stabilitást a jelenleg stabil jövedelemmel nem rendelkező ukrán családoknak.
És még itt van Elon Musk is a SpaceX-szel. A Musk által alapított űrhajó-cég 50 Starlink műholdjának telepítésével internetes szolgáltatást nyújt Ukrajnának.
Borítókép: Geralt / Pixabay
Kapcsolódó:
Élőben az orosz-ukrán frontvonalról: a Tiktok megváltoztatja a hadi tudósítást is