Anyagilag kritikus helyzetbe került egy Komárom-Esztergom vármegyei kisvállalkozás, amely Mészáros Lőrinc büki szállodájának felújításán dolgozott. A cég vezetője szerint megbízójuk – bár egy e-mailben elismerte, hogy elvégezték a kért munkát – 24 millió forinttal tartozik nekik, ráadásul később egy másik munkájukat is ellehetetlenítette.
Erről a Szabad Európa írt csütörtökön. „Egy projektvezető nyíltan a szemünkbe mondta, hogy a kifárasztásunkra játszanak. Hogy úgyis mi fogjuk rövidebb ideig bírni. Pénzzel, idővel, ügyvédi költséggel. Lassan kezdem azt hinni, hogy sajnos igaza volt” – mondta egy Fejér vármegyei kistelepülésen élő, neve elhallgatását késő vállalkozó a Szabad Európának. A cikkben Sándorként említett férfi egy villanyszereléssel foglalkozó, Komárom-Esztergom vármegyei kisvállalkozás vezetője.
A cég rendkívül nehéz pénzügyi helyzetbe került, pedig amikor 2021 októberében leszerződtek a Zala-Elektro Kft.-vel a Hunguest Bük (korábbi Hotel Répce) épületének elektromos felújítási munkálataira, még azt gondolta, hosszabb távú, több hónapos munkát szerzett magának és tíz munkásának. Ráadásul az 57 millió forintos vállalkozói díj sem volt rossz.
Nem ez az első hasonló eset Mészáros cégeinek háza táján: ahogyan arról mi is írtunk, egy vasúti óriásprojekt kapcsán számos magyar kisvállalkozás került anyagilag lehetetlen helyzetbe, miután február végén közölték velük, hogy a Mészáros Lőrinc tulajdonában álló R-Kord Kft. mint fővállalkozó egyelőre nem fizeti ki elvégzett munkájukat egy uniós beruházás keretében. Az R-Kord arra hivatkozott, hogy az állam sem fizetett nekik.
Lassan egy éve várnak a pénzükre
A mostani ügyben szereplő, büki Hotel Répce a Hunguest-szállodalánc tagja, ez pedig Mészáros Lőrinc tulajdonában áll. A szállodát másfél milliárd forint állami pénzből újítják fel.
A Zala-Elektro Kft. a ZÁÉV Zrt. leányvállalata, amely szintén Mészáros Lőrinc tulajdona.
A Zala-Elektro nem panaszkodhat, az Opten céginformációs rendszer szerint bevételei és nyeresége is szépen növekedett az elmúlt években, így 2021-ben hatmilliárd forint bevétel mellett egymilliárd forint (adózás előtti) eredményt értek el. Igaz, eközben a rövid lejáratú kötelezettségeik 85, a céggel szemben fennálló követelések 151 százalékkal nőttek. A hotel lassan már kilenc hónapja újra működik, Sándorék viszont még mindig várnak pénzük jelentős részére, 24 millió forintra.