A tavalyi évben Mészáros Lőrinc portfóliója a Titász és a Tigáz bekebelezésével gyarapodott. A most leadott beszámolókból is látszik, noha az energetika drága, annak disztribúciója nagyon is jó üzlet. Pláne, ha a jegybank is ad hozzá olcsó forrást.
Emelkedő hatósági és gázár
Jó évet zárt az Opus Tigáz. Az egykori Tigáz 2021-ben vette fel Mészáros Lőrinc legfontosabb tőzsdei érdekeltségének, az Opusnak a nevét előtagként, hiszen ekkor került a társaság a felcsúti dollármilliárdos érdekeltségébe (ahogy arról korábban írtunk, két részletben kebelezte be a gázszolgáltatót).
A forgalom 39,4 milliárdra nőtt, és ugyan az adózott eredmény alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban, a cégből 1,5 milliárd forintnyi osztalékot vett fel a tulajdonos.
A növekvő bevétel a hatósági árak (rendszerhasználati díj) emelkedésének – és az elosztott mennyiség változásának is – köszönhető. A gáz árának emelkedése ugyanakkor már látszik az anyagköltségeken is, ami 3,5 milliárdról ugrott 5,9 milliárdra – ennek oka pedig a földgáz tőzsdei árának megugrása volt, ezt a mennyiséget a Tigáz a hálózati veszteség pótlására szerezte be.
Energiakirályság
A Titász és a Tigáz megvásárlásával Észak-Kelet-Magyarországon immár egy cégcsoport biztosítja a gázhálózati- és áramhálózati infrastruktúra üzemeltetését.
A most leadott kiegészítő melléklet szerint a menedzsment egyelőre nem lát olyan kockázatot az ukrán-orosz háború miatt, ami veszélyeztetné a gázellátást, de természetesen figyelemmel kísérik a helyzetet. A Tigáz úgy látja, hogy a tevékenységét fogja tudni folytatni, a kötelezettségeinek pedig eleget fog tudni tenni.
Az energetikai szektor drága üzlet: a Tigáz 2021-ben 7,65 milliárd forintot költött el beruházásra, ebből a gázvezetékek rekonstrukciójára 2,6 milliárd ment, de új vezetékek építésére is jutott 3,7 milliárd forint, sőt vásároltak idegen vezetékrendszert is (719 millió forintért).
Érdekesség, hogy a Tigáz augusztusban 3,5 milliárd forintos kölcsönt is adott, méghozzá a szintén Mészáros érdekeltségébe tartozó Status Energy Kft-nek. Ez a cég érdekelt a Titászban is (tagja annak a tulajdonosi láncnak, aminek a végén a Status Energy Magántőkealap áll, mely az Opusszal együtt a Titász végső tulajdonosa).
Tartalékolnak, de jutott osztalékra is
A társaság tavaly tovább gyarapította pénzeszközeit is, amit egy az egyben bankbetétben tart, 1,9 milliárddal 12,7 milliárdra hízott a bankszámlájukon tartott pénz. Az Opus Tigáz tőketartaléka is igen magas, 16,1 milliárd, a tavalyi osztalékot pedig az eredménytartalékba helyezték, így az 26,2 milliárdra hízott (lekötött tartalékba került 1,5 milliárd innen a következő évek fejlesztéseire).
A 2021-es évet 4,3 milliárdos adózott eredménnyel zárták, de innen a tulajdonos már 1,5 milliárd forint osztalék kivételéről döntött.
Ekkora könnyebbség az MNB-s kötvény
A tavalyi év során az Opus Tigáz minden kereskedelmi bankkal szemben fennálló tartozását visszafizette (a tavalyi beszámoló szerint ez 21,2 milliárd volt), miközben 50 milliárd forintot vont be a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Kötvényprogramjából (NKP), vagyis a jegybank segítségével sikerült nagyon kedvező feltételek mellett kiváltania a korábbi piaci hiteleit. 2020-ban a Tigáz 2 milliárdot fordított a banki hitelei törlesztésére, kötvénykibocsátásból eredő – rövid távú – tartozása tavaly 1,5 milliárd volt már csak. Az 55,9 milliárdos hosszú távú kötelezettségek nagy részét 2021-ben már a kötvényadósság teszi ki.
Áram: az időjárás és a covid miatt is többet fogyasztottunk
Mészáros másik nagy energetikai cége, a Titász is alapvetően jó évet zárt. A forgalom 63,1 milliárdra nőtt, de az adózott eredmény is hízott 1,3 milliárddal 6,7 milliárdra (mind eredménytartalékba került). A Titász szintén 2021-ben vált az Opus Csoport tagjává és szeptember 1-től egészítette ki a nevét az Opus előtaggal. Itt maga a felvásárlás lezajlott, de az integrációt majd csak jövő nyárra zárják le. Az áramszolgáltató egyelőre nem lát kockázatokat a szomszédban zajló háború miatt.
Bőven költött beruházásra az Opus Titász is, 13,9 milliárdot, ez főleg hálózatfejlesztésre, transzformátor-állomások és fogyasztásmérő-berendezésekre ment.
A leadott kiegészítő mellékeltből az is kiderül, hogy az időjárás és a covid miatt bizonyos hónapokban komoly túlfogyasztás történt, az ezekből realizált bevételek majd a következő évi eredményben lesznek láthatóak, mivel akkor számlázzák ki a plusz fogyasztást.
A rendszerhasználati díj emelkedése itt is hozzájárult a megnövekedett forgalomhoz.
Mészáros adta, Mészáros gyarapodik
A Titász kintlevőségei arányaiban nem jelentősek, de tavalyhoz képest a hosszú távú kötelezettségek soron megjelent 6,9 milliárd forint, ezek azok a hitelek, amiket az anyacégektől (Opus Global és Opus Energy Kft.) kapott a társaság.
A Titász felvásárlásához a szintén Mészáros érdekeltségébe tartozó MKB-Takarékbank páros adta a hitelt, nem is keveset: 50 milliárd forintot. Ez látszik is a hitelt felvevő Opus Energy mérleglében, ahogy az is, hogy
a felvásárolt céget immár 80 milliárd forintos könyv szerinti értéken tartják nyilván. Vagyis Mészáros valóban nagyon jó üzletet kötött.