Ritkaságokat talált a Virág Judit Galéria tavaszi aukciójára. A top öt festmény becsült összértéke több mint 200 millió forint.
- Szinyei Merse Pál: Szép idő (Derűs idő a Balatonon), 1917
Kikiáltási ár: 30 millió forint
Becsérték: 50-70 millió forint
Az aukció egyik szenzációja Szinyei-Merse Pál nagyméretű, éppen száz éve született festménye, amelyet a mester életének utolsó éveiben festett egy fonyódi nyaralás alkalmával. Az „egyetlen igazi magyar impresszionista” művei ritkán érhetők el a műtárgypiacon.
- Gulácsy Lajos: Séta a régi olasz városban (Olasz kisvárosi utca), 1908-1910 között
Gulácsy Lajos Séta a régi olasz városban című olajfestménye egykor Bedő Rudolf, a 20. századi műgyűjtés egyik legfontosabb alakjának tulajdonában volt. A hányatott sorsú Gulácsy életmű ritka darabja ez a festmény.
- Boromisza Tibor: Őszi reggel, 1911
Kikiáltási ár: 24 millió forint
Becsérték: 40-60 millió forint
A magyar fauve-os festészet egy értékes darabjának végleges elkallódása egy hajszálon múlott. A festmény egy ismeretlen festő műveként bukkant fel tíz éve egy floridai aukción, majd egy neves spanyol fotós házaspár vásárolta meg kiemelkedő dekorativitása miatt. Később a kép hátán lévő felirat alapján kinyomozták a szerzőt, de addig nem akartak megválni a festménytől, amíg tudomásukra nem jutott a tavaly téli aukción elért 350 ezer dolláros Boromisza-rekord. Ilyen szerencsés véletlenek sorozataként került most haza az 1911-es festmény. A kép a nagybányai művésztelepet ábrázolja Csontváry alkotásaival vetekedő színgazdagsággal.
- Tihanyi Lajos: Nagybányai táj, 1909
Becsérték: 44-50 millió forint
Az árverés másik fauve-os remekműve. Tihanyi Lajos a magyar modernizmus két legfontosabb alkotó közösségének a „Nyolcaknak” és a nagybányai „neósoknak” egyaránt tagja volt.
5.Vaszary János: Kislány a réten, 1930-as évek második fele
Kikiáltási ár: 10 millió forint
Becsérték: 18-24 millió forint
Vaszary János harmincas években készült alkotása a művész tatai házának kertjét ábrázolja, franciás szellemiségű, az École de Paris hatásait magán viselő, virtuóz kép.
Az aukciós kiállítás megtekinthető a Virág Judit Galériában május 2. és 14. között, az aukció május 15-én lesz.