Megverte a mesterséges intelligencia az orvosokat egy diagnosztikai vizsgán
2018. június 29.Szerda este, a Royal College of Physicians-ben orvosok tucatjai feszengtek a székeiken, amikor a terem sötétbe borult. Azért jöttek, hogy megtudják, milyen jövő vár rájuk a mesterséges intelligencia korában.
A színpadon Ali Parsha, a Babylon Health nevű digitális egészségügyi alkalmazás ügyvezetője állt, kezében egy vizsga eredményével. A vizsgát a vállalat mesterséges intelligenciával ellátott virtuális doktora tette le. Az MRCGP vizsga, ami az háziorvos-szakorvosjelöltek* diagnosztikai képességét teszteli, az elmúlt öt évben 72 százalékosra sikerült általában. A mesterséges intelligencia 82 százalékos pontossággal diagnosztizált – írja az amerikai Forbes.
Az auditóriumban egy hangfelvételt játszottak le, miközben egy kivetítők 3D-ben tünetek és betegségek hálózata tűnt fel.
A hangfelvételen egy nő válaszolgat egy chatbot általt feltett kérdéssorozatra, aminek a végén a chatbot azt mondja, hogy a panaszok mögött a Méniére-szindróma áll.
Tiniknek robotot!
A beteg-orvos viszony erősen bizalmi alapú, és a fiatalok sokszor nem mernek kérdezni olyan dolgokról, amik az egészségükkel kapcsolatosak (nem kell, hogy orvosi esetről legyen szó). Ezt ismerte fel Héjja Hajnalka, aki csapatával Berlinben építi Super Izzy nevű startupját, amiben chatbotok, tehát robotok beszélgettek fiatal lányokkal a menstruációs ciklusukról – az okos algoritmusok pedig válaszoltak a lányok minden egyes kérdésére.
A tinik robotokkal beszélgetnek a menstruációról – egy magyar orvos berlini startupja
* Eredetileg azt írtuk, hogy a vizsga orvostan-hallgatókat tesztek, olvasónk jelzése után pontosítottuk a szöveget. Elnézést a hibáért, köszönjük az észrevételt!