Nem darabolhat fel és nem is kényszerértékesíthet cégeket a GVH. Úgy tűnik, hogy a kormány most nem szeretne belemenni egy újabb „szabadságharcba”.
Mi történt? A Törvényalkotási Bizottság csütörtökön tárgyalja az ominózus a jogszabályokat, és a kormánypárti képviselők ma körbeküldték a módosító javaslataikat, amelyek alapján a legvitatottabb paragrafusok mind kikerülnének a törvényből. Eleve nem vezetnék be az „alapvető jelentőségű vállalkozás” minősítést, nem kötelezhetné a GVH ezek tulajdonosait eladásra, és egy sor más, a cégek számára fenyegető újdonság bevezetésétől eltekintenének – derítette ki a Válasz Online.
Kontextus. Komoly aggodalmat keltett a magyarországi nagy cégek körében, hogy a kormány benyújtott egy sor törvénymódosítást, amelyek alapján a GVH átláthatatlan szempontok szerint eladásra kötelezhet olyan cégeket, amelyeket „alapvető jelentőségűnek” minősít, és tevékenységük a GVH megítélése szerint sérti a kiegyensúlyozott versenyt.
Elsősorban külföldi befektetők tiltakoztak hangosan, de magyar tőkések is aggódtak, hogy lényegében felhatalmazná magát az állam arra, hogy elvegyék a cégeiket.